Поједини амерички обавештајни и званичници Пентагона упоредили су кранове произведене у Кини са Тројанским коњем, јер наводно „садрже софистициране сензоре који могу да региструју и прате порекло и одредиште контејнера“. То је изазвало забринутост у САД да би Кина могла да дође до информација о томе шта Америка шаље у војне операције широм света, пише „Вол стрит џурнал“.
Бивши високи званичник америчке контраобавештајне службе Бил Еванина тврди да би помоћу ових дизалица на даљину могао да буде поремећен проток робе.
Представник амбасаде Кине у Вашингтону рекао је да су тврдње САД подстакнуте паранојом како би се ометала трговинска и економска сарадња са Кином.
„Играње на 'кинеску карту' и изношење теорије о 'кинеској претњи' је неодговорно и нашкодиће интересима Сједињених Америчких Држава“, наведено је у саопштењу амбасаде.
После случаја кинеских балона, кинески кранови су нова опсесија у САД, па тако новим законским прописима о одбрамбеној политици, поморска служба министарства саобраћаја мода да уради студију о томе да ли дизалице стране производње представљају претњу по националну безбедност.
Амерички званичници, међутим, нису изнели ниједан пример коришћења кинеских дизалица, које су се појавиле на америчком тржишту још пре две деценије, у шпијунске сврхе.
Вол стрит џурнал подсећа да су амерички обавештајци у својим проценама још 2021. наводили како би Пекинг могао да покуша да поремети саобраћај у лукама или да прикупља податке о војној опреми која се из САД шаље у свет, али нису навели да ли су дизалице коришћене за шпијунажу.
На кога је Кина ставила улог у украјинској партији шаха, погледајте у нашој емисији Свет са Спутњиком: