Управо је на то указала Катарина Пијетловић, професорка спортског права и чланица саветодавног одбора организације ПТПА, коју је основао Новак Ђоковић.
Она је указала на случај када је џудо такмичар из Египта суспендован са Олимпијских игара у Рију 2016. године због неспортског понашања у дуелу са израелским репрезентативцем Ором Сасоном.
Ислам Ел Шехаби је дисквалификован са турнира јер је одбио да се рукује са противником, а Међународни олимпијски комитет је жестоко реаговао.
„МОК је затражио од Олимпијског комитета Египта да се побрине да у будућности сви њихови спортисти добију праву едукацију о олимпијским вредностима пре него што се појаве на Олимпијским играма“, наведено је тада.
Олимпијске вредности, изгледа, више не важе или су суспендоване када је у питању неспортско понашање према руским спортистима, а хистерија иде толико да је чак бивши тенисер Алекс Долгополов оптужио и реномираног новинара Жозеа Моргада.
Моргадо је, наиме, констатовао да је Костјук одбила да се рукује са Грачевом, а Долгополов је одмах „констатовао“ да је Моргадо „симпатизер Русије“, изразивши наду да ће руски и белоруски спортисти и даље бити санкционисани.
Мешање политике и спорта не престаје, а у свему највећу штету трпе – спортисти.
► Погледајте нову епизоду емисије Миљанов корнер.