„Веома сте нам помогли кад смо хтели да се ослободимо зависности од руских фосилних горива, веома сте нам помогли проширивши испоруке течног природног гаса, помогли сте нам да превазиђемо енергетску кризу“, рекла је она у Белој кући.
Фон Дер Лајенова је потврдила да ће једна од тема разговора бити синхронизација америчког и европског програма развоја чисте енергије, али и „Акт о смањењу инфлације“.
Европљани оптужују САД за протекционистички карактер „Акта о смањењу инфлације“ који предлаже улагање од више милијарди у развој перспективних области и као одговор спремају сопствени „Зелени споразум“.
Нови потези САД и ЕУ против заобилажења антируских санкција
У заједничком саопштењу шефице ЕК и америчког лидера, објављеном након њиховог састанка у Вашингтону истиче се да америчка администрација и представници ЕУ предузимају нове кораке како би се трећим странама онемогућило заобилажење санкција Русији.
У документу се наводи да су САД и чланице ЕУ увеле „координисане, ефикасне и без преседана санкције, а поред тога су усвојиле и друге економске мере“, за „даље слабљење војно-индустријског комплекса Русије“.
„Продубљујемо заједнички рад на активном поштовању наших санкција и извозних ограничења, као и на заустављању и обуздавању њиховог заобилажења и компензације, укључујући путем проширења овлашћења за онемогућавање приступа Русије свим испорукама, које подржавају њену ратну машинерију“, истиче се у саопштењу.
Руска нафта „као оружје“
Са друге стране, шеф Комитета за енергетику и природне ресурсе америчког Сената Џо Манчин изјавио је за Спутњик да САД имају могућност да у потпуности замене руску нафту и гас на европском тржишту.
Према његовим речима, захваљујући томе, Русија неће моћи да користи енергенте „као оружје“.
„Ако можемо ово да урадимо и склонимо са тржишта руску нафту, која се користи као оружје, то ће бити благослов за демократију“, истакао је сенатор на Међународној енергетској конференцији CERA Weekу у Хјустону.
Он је, такође, додао да би волео да руским енергентима потпуно онемогући приступ светским тржиштима, али је признао да свака земља треба да донесе своју одлуку по овом питању.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков оценио је раније да Европа стално говори о томе да жели да се ослободи зависности од руског гаса, али прећуткује да мења једну зависност за другу.
Крајем новембра прошле године европска комесарка за енергетику Кадри Симсон на пленарној седници Европског парламента изјавила је да је ЕУ потпуно заменила руско „плаво гориво“ испорукама природног течног гаса и гаса који се испоручује гасоводима од других снабдевача.
Запад је због специјалне операције Русије у Украјини појачао санкциони притисак на Москву, што је довело до раста цена струје, горива и прехрамбених производа у Европи и Сједињеним Америчким Државама. Руски председник Владимир Путин изјављивао је да су јефтини и поуздани руски енергенти били конкурентна предност за Европу, па се чак и делимично одустајање од њих већ негативно одржава на њену привреду и становнике.