Стручњак наводи да је највећи проблем ове банке био пад вредности обвезница у власништву банке, а до ког је дошло услед повећања стопе Федералних резерви. Он додаје да је други део проблема банке одлив средства везаних инвеститора чије је пословање такође смањено због повећања стопе Федералних резерви.
„Ситуација је потенцијално негативна по друге регионалне банке средњег типа. Тренутна процена тржишта је да је вероватноћа да су овим ризиком ‘заражене’ и велике банке - ниска. Системски ризик по велике банаке је сада мањи, него у случају регионалних“, истиче Герасимов.
Према његовим речима, банке ће сада имати проблема ако почну одливи средстава клијената, а банка има превише обвезница са дугим роком доспећа. У случају да се одливи клијентских средстава наставе, банка ће можда морати да прода обвезнице, и притом, ако би банка проценила вредност својих хартија од вредности не по тржишној цени, већ куповној, могла би претрпети огромне губитке.
Главни економиста „Експерт РА“ Антон Табах је, са друге стране, изјавио за Спутњик да Федералне резерве САД поседују довољно ресурса да не дозволе да се проблеми који су изазвали пропаст банке „Силицијумске долине Фајненшел“ пренесу на цео финансијски систем, иако у великој мери могу да проузрокују велику инфлацију у земљи.
Подсетимо, банка „Силицијумске долине“ је банкротирала, што је други по величини банкрот финансијске институције у историји Сједињених Америчких Држава. Имовина је заплењена након што су штедише, углавном технолошки радници почели да повлаче новац.
Овај банкрот сматра се највећим крахом америчке финансијске институције у последњих 15 година, од колапса „Вашингтон Мјутуала“, током финансијске кризе 2008. године.