Дошли смо у Охрид да потпишемо основни споразум са анексом имплементације, постигли смо јавну сагласност о анексу који ће водити имплементацију основног споразума, а друга страна, као и на састанку у Бриселу 27. фебруара, бежи од потписивања, тврди Курти.
„На ЕУ је да нађе начин да овај споразум постане правно и међународно обавезујући“, рекао је Курти, коментаришући разговоре са председником Србије Александром Вучићем и европским представницима.
На питање да ли ће кренути у формирање ЗСО, будући да је договорено да се то почне одмах, Курти је одговорио:
„Члан 10 који значи де факто међусобно признавање, подразумева примену свих досадашњих споразума. Ја сам понављао да било какво спровођење тих споразума нити може нити мора да буде у супротности са уставом Косова. Рекао сам и председнику Србије и представницима међународне заједнице да не понављамо исту грешку и да не изгубимо још једну деценију. Они нису марили шта се заправо дешава са уставом Косова“, рекао је Курти.
Он је навео да у анексу пише „одмах“ што значи да почињу разговори о самоуправи српских општина, али да то не значи Заједница српских општина. Курти тврди да су такви разговори већ почели, али да треба још много да би се дошло до конкретног закључка.
Он је додао да ће се „руководити највишим стандардима како Срби на Косову не би били изложени било каквој дискриминацији“ и додао да је „Ахтисаријев предлог створио огроман простор и могућност да уживају своја права и задовоље своје потребе“.