„Не, није разговарано о украјинском мировном плану. Размењена су мишљења о одредбама које садржи кинески мировни план. Председник Путин је сам о томе говорио“, одговорио је Песков.
Упитан да прокоментарише наводе медија који су саопштили да се председник Украјине Владимир Зеленски пожалио што Кина није одговорила на мировни план који је предложио Кијев, Песков је оценио да се то питање „пре тиче билатералних односа Кине и Украјине“.
Према писању Ројтерса, током заједничке прес-конференције са премијером Јапана Фумиом Кишидом Зеленски је рекао да му кинеске власти нису одговориле на предлог да се придруже украјинском мировном плану. Зеленски је раније рекао да Кијев има свој „план за постизање мира“ који се састоји од 10 тачака. Међу њима су осигуравање нуклеарне, прехрамбене и енергетске безбедности, размена заробљеника по формули „сви за све“, обнављање територијалног интегритета Украјине, „повлачење руских снага“, прекид борбених дејстава. Русија је поручила да план Зеленског није прихватљив за Москву.
Непријатељска реакција Запада
Портпарол Кремља такође је оценио да је реакција колективног Запада на посету кинеског лидера Москви, као и обично, била непријатељска.
„Што се тиче реакције земаља колективног Запада, ни за кога није тајна да је по скоро свим питањима та реакција непријатељска. Ни извештавање о овој важној посети није изузетак“, рекао је Песков,
Међутим, како је додао, реакција Запада није главна ствар.
„Главни су резултати састанка који је одржан и резултати те државне посете“, поручио је Песков.
Потписана декларација – изузетно важна
Песков је посаветовао да се детаљно проуче заједничке изјаве председника Русије и Кине како би се боље разумели резултати састанка у Москви.
„Разговори су били веома, веома садржајни. Ради додатне анализе, као и разумевања атмосфере и резултата преговора веома је важно детаљно се упознати са текстом две декларације које су потписали лидери држава“, рекао је портпарол Кремља.
По његовим речима, посебно је важна декларација која се односи на даље продубљивање односа између две земље.
„Она садржи заједничко виђење садашњости и перспектива наших билатералних односа, наш заједнички став према светским процесима, процесима, процесима трансформације међународних односа. Изузетно важан документ“, истакао је Песков.
Председник Кине Си Ђинпинг боравио је у радној посети Русији од 20. до 22. марта. То је његово прво путовање у иностранство након што је трећи пут изабран за лидера Кине. Си је по доласку у Москву рекао да су Пекинг и Москва поуздани партнери, те да је у свету који је далеко од мирног Кина спремна да са Русијом одлучно штити међународно право.