„Овај растући савез између два највећа стратешка и војна ривала Америке може да преобликује светски поредак једнако дубоко као што су то учиниле Сједињене Америчке Државе пре пола века. Америка и њени демократски савезници морају бити спремни да одговоре“, истиче лист.
Према писању листа, Кину и Русију уједињује „бојазан од опкољавања“ од стране САД и НАТО-а. Русија сматра ширење НАТО-а на исток као егзистенцијалну претњу, док Кина страхује да САД покушавају да створе „Индо-пацифички НАТО“.
Како се наводи у чланку, Кина сада ради са САД оно што је Вашингтон учинио Совјетском Савезу 1970-их. Лист наглашава да су тада САД „играле на кинеску карту“ и супротставиле се Кини и СССР-у.
„Након тродневне посете председника Си Ђинпинга Москви овог месеца, Кина је показала да је спремна да игра на оно што се може назвати ‘руском картом’ како би се супротставила ономе што Си види као покушаје САД да опколе Кину и обуздају њен економски и војни успон“, наводи се у чланку.
Са друге стране, Русији „лишеној западних тржишта“ Кина је потребна за повећање куповине нафте, гаса и жита, као и за испоруке неке западне робе.
Истовремено, лист сматра да западне земље могу да покушају да убеде Си Ђинпинга да утиче на руског председника Владимира Путина како би се окончао украјински сукоб.
„Европљани би требало да јасно и недвосмислено ставе до знања да Кина треба да искористи свој утицај на Путина да оконча сукоб, а не да ојача руску економију“, истиче се у чланку.
Такође се додаје да кинески председник није показао никакво интересовање да отпутује у Кијев и састане се са украјинским председником Владимиром Зеленским, као што су то учинили амерички председник Џозеф Бајден и други.
Кинески председник Си Ђинпинг био је у државној посети Русији од 20. до 22. марта, што је његово прво путовање у иностранство након што је трећи пут изабран на место шефа државе. Председник Кине у понедељак је имао неформални састанак са руским председником Владимиром Путином, а у уторак су одржани званични руско-кинески разговори уз учешће делегација.