Симић је казао да су албански лидери веровали да ће српски народ, његови политички представници али и званични Београд временом одустати од формирања ЗСО, да ће се уморити, прихватити да летаргично посматрају како се обесправљује српски народ и заборавити оно што је потписано у Бриселу 2013. и 2015. године.
„То се наравно није десило, нити ће се десити и Српска листа као политички представник српског народа послала је јасну поруку да без формирања ЗСО, као и без повлачења специјалних јединица РОСУ са севера Косова и Метохије нема повратка у институције“, истакао је Симић.
Симић је констатовао да, иако је од договора 28. фебруара прошло месец дана, на терену осим упорног одбијања Аљбина Куртија и Вјосе Османи да крену у формирање ЗСО из Приштине ништа друго се није чуло.
Према његовим речима, у тренутку када је потписан Бриселски споразум 2013. односно 2015. године Срби нису имали превелика очекивања од званичне Приштине и представника косовских Албанаца.
„Ми смо и тада и данас имали поверење у руководство државе Србије. У првом тренутку смо имали и поверење у Европску унију и веровали да ће ЕУ реаговати и неће дозволити да неко из Приштине зарад својих јефтиних политичких поена урушава кредибилитет ЕУ. Нажалост сведоци смо да је у последњих 10 година то било на делу“, рекао је Симић за Танјуг.
Симић је додао да се Приштина показала јачом и тврђом него Европска унија са свим својим чланицама а у неким тренуцима јачом чак и од оних који седе у Вашингтону. Подсетио је да је Бриселским споразумом дефинисан редослед потеза код формирања ЗСО и да су 2103. и 2015. усвојена четири документа који се тичу формирања ове заједнице.
„Први и основни споразум из 2013 године, у шест од 15 тачака говори о формирању ЗСО, док договор из 2015. године јасно регулише принципе односно будуће надлежности ЗСО од којих бих ја издвојио оне најважније за српски народ. То је пре свега пун надзор и управљање здравством, затим просветни сектор, трећа тачка је урбано и рурално планирање а четврта економски развој“, истакао је Симић уз оцену да је реч о стварима које су Србима на КиМ животно важне и без којих им нема опстанка на Косову и Метохији.
Према његовим речима, договором у Бриселу је дефинисано да ће четири човека из редова Срба који живе на КиМ чинити имплементациони тим који ће написати предлог статута ЗСО, да су они то и урадили, обавестили званични Брисел да је израда статута готова и да су спремни да на позив Брисела дођу и преговарачким тимовима Београда и Приштине представе нацрт статута.
То се ни до данас није десило, иако Брисел зна да је посао око израде тог статута завршен, закључио је Симић.