Ово за Спутњик поводом најновијих напада на Србе, обијања и пљачке кућа, паљења аутомобила и хапшења Срба, каже дипломата у пензији Владислав Јовановић и додаје:
„Циљ је да нас извуку из садашње принципијене позиције која је прилично нерањива, јер смо спремни на разговоре, кооперативни смо, како Американци кажу, нисмо део проблема, него део решења. Желе преко Куртија да нас увуку у проблем. Не треба то да дозволимо“.
Због последњих напада и провокација током викенда састао се и Биро за координацију рада служби безбедности, оцењено је да је безбедносна ситуација на Косову и Метохији све тежа, због неодговорног понашања привремених приштинских институција које настављају да руше све договоре који су постигнути.
Србија не сме да допусти да падне на провокације
Јовановић пре свега скреће пажњу на чињеницу да све што се дешава на југу Србије, односно провокативно понашање Приштине, није ствар одвојена од политике Запада према нама.
„Ко год да је председник тамо, само је постављен да одигра улогу агента провокатора, да нас изазива, да ствара клизаве, потенцијално опасне ситуације, како би смо излетели из наших садашњих сигурних позиција у одбрани наших интереса. А онда да нас, како се то технички каже, хватају на процедури, да нас окриве за угрожавање мира и безбедности тиме што би смо били изазвани да пружимо заштиту нашим људима. То је стратегија која је део стратегије притиска Брисела и Вашингтона, не само да се прилагодимо њиховим ширим геополитичкими интересима, него и да исцрпе наше чекање, да би они могли нешто да промене“, каже Јовановић.
Циљ те промене, додаје, је да Србија брже корача у правцу прихватања коначног статуса за Косово, а то би значило да је оно друга, независна земља с којом морамо да нормализујемо односе и да је пустимо да иде у Уједињене нације.
„Све ово друго је помало склањање од очигледне истине да се Западу жури, да не могу више да чекају са нашим одуговлачењем у вези са питањем Косова и Метохије и да хоће што пре да затворе тај, за њих врло неугодан проблем на Балкану, који смета у ширем постављању према Русији и Кини. Ту треба да се ослоне на међународно право, а оно је погажено пре свега од њих, и то и им смета. То је жуљ у ципели које они желе да ми избацимо, да их ослободим тога“.
Уз то што има принципијелан став по питању статуса Косова и Метохије, Србија има и добру залеђину у Савету безбедности Уједињених нација, па смо Јовановића питали да ли је на делу и нека врста фрустрације Приштине, односно да ли ствари могу измаћи контроли, а инциденти и хапшења ескалирати.
Директор Канцеларије за КиМ посетио Миљана Делевића који је рањен на Косову
© Фото : Косово онлајн/скриншот
Курти може све, али без ефекта
Јовановић каже да су за то мале шансе, јер Приштина није било какав самостални фактор на Балкану, она је, каже, само ново стање на Балкану, произведено агресијом, које би требало по убрзаном поступку да се оконча нашим признавањем и уласком такозваног Косова у УН.
„То је главни интерес, главна магистрала, све друго су споредни путеви, а сигурно да појединци у Приштини, они који су били, и они који су сада на челу те владе, имају нека своја већа и бржа очекивања. Имају и разлоге да замере својим спонзорима на Западу да јер им баш не излазе у сусрет, да је све преспоро. Свега ту има, али то је неважно у генералној стратегији оних који су генерални господари ситуације на такозваном Западном Балкану. Може Курти да буде фрустиран, може да покуша да компликује политику Запада, све он то може, али то не може да произведе ефекат. У суштини, он је ипак и несвесно само послушно средство“, каже Јовановић.
Запад се плаши да због Косова не изгуби Србију
Нова криза коју генерише Приштина дешава се пред наставак преговора две стране у уторак Бриселу. Саговорник Спутњика каже да се Београд до сада добро држи своје агенде. Да се и прилично мудро уздржавао да не наседа на провокације, али да је једнако важно, што је упоредо и стављао до знања, да неће бити миран пред новим покушајем етноцида према Србима. То је, каже, изузетно важна порука.
„То је један подсетник за Запад да се не преигра, јер може да са том прљавом водом да изгуби и дете. Западу је стало да због Косова не изгуби Србију, он хоће да има комплетну контролу над Балканом. Зато је Србија, као фактор који је у сталном јачању, прилична сметња. Више не могу директно да подржавају Приштину, него морају да воде рачуна да нас не отуђе. То је оно што је новије у општем развоју. Србија је у односу на околину, своје окружење, њима измакла у свом укупном напретку. Западу није свеједно да такву једну значајну чињеницу на Балкану испусти, изгуби из своје геополитичке оптике“, каже Јовановић.
Он додаје да ће управо због ове чињенице, Запад и његови послушници морати да се суздржавају.
„Мораће да на неки начин ограничавају Приштину, јер све што се дешава је дугорочна тактичка игра, иако се њима жури“, закључује Јовановић.