Лек Фолкодин се користи за ублажавање акутног надражајног, непродуктивног (сувог) кашља узрокованог обољењима респираторних путева.
Фармацеути након званичног писма здравственим радницима неће смети да га издају.
У писму упућеном здравственим радницима наведено је и следеће:
Примена фолкодина у периоду до 12 месеци пре анестезије са неуромускуларним блокаторима повезана је са ризиком од перианестетичке анафилактичке реакције на неуромускуларне блокаторе.
Нису идентификоване ефикасне мере за минимизацију овог ризика код пацијената који су били изложени лековима који садрже фолкодин. Због тога се лекови који садрже фолкодин повлаче из промета. Једини лек који садржи активну супстанцу фолкодин на тржишту Републике Србије је лек Фолкодин Алкалоид (фолкодин), капсула, тврда, 10 мг.
Потребно је да лекари размотре друге алтернативне терапије и посаветују пацијенте да престану да користе фолкодин.
Такође, у објави се наводи да у случају анестезије која захтева примену неуромускуларних блокатора, потребно је да здравствени радници провере да ли су пацијенти користили фолкодин у последњих 12 месеци. Уколико јесу, у писму се наводи да је "потребно да буду свесни да су могуће перианестетичке анафилактичке реакције на неуромускуларне блокаторе", преноси Б92.
ЕМА (Европска агенција за лекове) огласила се још у децембру прошле године у вези са овим леком. Тада је наведено да сируп против кашља са фолкодином може изазвати тешку алергијску реакцију, која се у неким случајевима може завршити и смртним исходом.
Пошто нису идентификоване ефикасне мере за минимизирање овог ризика, у Европској унији се укидају дозволе за промет лекова који садрже фолкодин.
Фолкодин Алкалоид је повучен и из апотека у Хрватској.