Она је на састанку Радне групе за системско решавање питања заштите ваздуха оценила да грађани Србије нису довољно информисани о томе да Влада препознаје овај проблем и да интензивно ради на њему, саопштено је из Канцеларије Владе Србије за сарадњу са медијима.
„Проблем загађености ваздуха подељен је на четири основна сегмента - индивидуална ложишта, саобраћај, енергетска ефикасност и извори загађења ваздуха из пољопривреде“, рекла је Брнабић након састанка.
Чланови Радне групе усагласили су се да се у наредна 24 месеца угасе котларнице у јавним институцијама које тренутно користе угаљ, мазут и лож уље за грејање, а за које постоје техничке могућности прикључења на систем даљинског грејања или на гасовод.
На састанку је истакнуто да ће се интензивно радити на томе да се свим грађанима финансијски олакша прелазак на еколошки прихватљиве енергенте који не загађују ваздух.
Како је навела премијерка, на састанку су утврђени даљи кораци који се односе на пошумљавање пољопривредног земљишта лошијег квалитета.
Реч је о 10 јединица локалне самоуправе, као што су Београд, Ниш, Крагујевац и друге, које спадају у најзагађеније када је реч о ПМ честицама.
Брнабић је нагласила да је неопходно установити шта ће бити додатни ефекти већег пошумљавања.
„Имамо конкретне резултате, али нам је намера да урадимо још много више у будућности“, истакла је она.
Премијерка је рекла да је на састанку Радне групе за заштиту и унапређење квалитета ваздуха анализирано све што су оперативни тимови урадили од претходног састанка.