РУСИЈА

Руски научници открили: Магнетне буре уништавају озонски омотач наше планете

Физичари са Државног универзитета у Санкт Петербургу и других руских универзитета су са колегама из Физичко-метероолошке опсерваторије у Давосу доказали да за 24 сата геомагнетене буре могу да униште око четвртине озонског омотача Земље, рекли су Спутњику у Министарству за науку и високо образовање Русије.
Sputnik
Наводи се да су научници у целом свету посветили велику пажњу истраживању озонског омотача и климатских услова на Земљи. Они проучавају природне и антропогене факторе који су активни у атмосфери, од површине планете до космичког пространства око ње.
Уништавање озонског омотача је повезано са лучењем високе енергије протона, електрона и алфа-честица које улазе у атмосферу из магнетосфере – подручје око Земље чија се физичка својства одређују магнетним пољем и његовом интеракцијом са токовима наелектрисаних честица. Као резултат тога се формирају слободни радикали који уништавају озон.

„Открили смо да се током геомагнетних бура у поларној атмосфери повећава концентрација радикала. То доводи до уништавања озона на висини мезосфере, омотача земљине атмосфере, током 24 сата. Открили смо 14-25 одсто уништеног озона на висини око 75 километара. Односно, магнетне буре могу да униште око четвртине озона на тој површини“, рекао је руководилац одељења у Санкт Петербургу за „Магнетосферу и утицај енергетских честица на атмосферу“ лабораторије за проучавање озонског слоја Ирина Миронова.

Научници су податке добили помоћу аеростатних мерења ренгенског зрачења које је повезано са излучивањем такозваних енергетских честица у атмосферу. Истраживање је било изнад Апатита у Мурманској области. Како би се проценило колико је уништен озонски омотач, коришћени су специјални математички модели који су испитивали различите процесе у атмосфери.
Осим тога, научници из Санкт Петербурга су направили модел који може да израчуна температуре и концентрације неутралних гасова, слободних електрона и јона који учествују у више од 300 различитих реакција. Између осталогм то укључује азотне и водоничне каталитичке циклусе уништавања озона.
Резултати руских научника се могу користити за прецизнију прогнозу како ће у будућности изгледати озонски омотач и клима на Земљи, као и за анализу ширења радио таласа.
РУСИЈА
Биљка „бесмртност“: Руски научници открили састојак који може да успори старење
Коментар