„Захтев је био покренут мало пре Нове године 2021. године, вероватно око Божића. Идеја је била да се пронађе нешто необично што би (амерички) председник могао да искористи као мамац или претњу како би убедили (Русију да не предузима војна дејства у Украјини). Циљ је био да се (руском председнику Владимиру) Путину каже: 'Дигнућемо у ваздух цевоводе, ако пређете границу са Украјином'“, рекао је он.
Херш сматра да је америчка Влада желела да убеди Русију да задржи статус-кво у Украјини. Међутим, новинар је истакао да америчка Влада не уме да убеђује и делује по принципу „или сте са нама или против нас“.
Диверзија на гасоводима „Северног тока“
Експлозије на гасоводима „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“ догодиле су се истовремено 26. септембра прошле године. Немачка, Данска и Шведска нису искључиле могућност да је реч о намерној диверзији, а Генерално тужилаштво Русије покренуло је кривични поступак о чину међународног тероризма.
Оператер гасовода, компанија „Норд стрим АГ“ саопштила је да је штета на гасоводима без преседана и да је немогуће проценити када ће она бити отклољена.
Амерички новинар, добитник Пулицерове награде Симор Херш, објавио је 8. фебруара своју истраживање о експлозијама на гасоводима, у којем је, позивајући се на извор, навео да су експлозивне направе испод цевовода у јуну прошле године поставили амерички војни рониоци, током војних вежби „Балтопс“, а да су их три месеца касније активирали норвешки специјалци.
Према наводима Херш,а одлуку о операцији донео је председник САД Џозеф Бајден, након девет месеци разматрања тог питања с представницима америчке администрације задуженим за питања националне безбедности. Пентагон је касније саопштио да САД нису умешане у диверзију на руским гасоводима.
Месец дана након Хершове објаве амерички лист „Њујорк тајмс“ је објавио да иза диверзије стоји проукрајинска групација, чији планови не морају бити познати Кијеву, а истог дана је немачки лист „Шпигл“ пренео да трагови напада воде у Украјину, односно да је операција изведена с јахте која је изнајмљена од компаније из Пољске, а која припада двојици Украјинаца.
Херш је касније, позивајући се на извор, писао да је после посете немачког канцелара Олафа Шолца и његовог сусрета са Џозефом Бајденом почетком марта ЦИА заједно с немачком обавештајном службом добила задатак да припреми алтернативну верзију о експлозијама на „Северном току“ и да је прошири по медијима.
Званична Москва сматра да је верзија о умешаности украјинских „активиста“ у експлозије бесмислица. Председник Русије Владимир Путин је изјавио да су такву експлозију могли да изазову само стручњаци који владају одређеним технологијама, уз подршку државе.