„Најдуже нерешено питање у јапанско-руским односима је питање северних територија. Северне територије су острва над којима Јапан има суверенитет. И упркос чињеници да су ове територије саставни део Јапана, тренутно су нелегално окупиране од стране Русије“, стоји у документу.
У „Плавој књизи“ такође се истиче да влада намерава да настави да се држи политике „закључивања мировног споразума са Русијом након решавања територијалног проблема“ и поново изражава жаљење што је руска страна одлучила да прекине преговоре.
„Односи између Јапана и Русије су компликовани... И иако у овом тренутку није ситуација када се може говорити о било каквим прогнозама за преговоре о мировном споразуму, намеравамо да наставимо“, наводи се у документу.
Осим тога, у документу се изражава нада за што скорије обнављање безвизних посета бивших становника Курилских острва.
Због ситуације у Украјини, Јапан је више пута уводио пакете санкција Русији. Министарство спољних послова Русије саопштило је да Москва, као одговор на непријатељске кораке Токија, одбија да преговара о мировном споразуму са Јапаном, прекида безвизна путовања јапанских држављана на јужна Курилска острва и повлачи се из дијалога са Јапаном о успостављању заједничких економских активности на јужним Курилима.
Праћење војних дејстава Русије и Кине
У документу се додаје и да је Јапан забринут и намерава да, са становишта националне безбедности, настави да пажљиво прати јачање војних веза Русије и Кине, између осталог, организовање заједничких ваздушних и морских патрола у областима око Јапана.
„Русија је у Индо-пацифичком региону у септембру извела вежбе ‘Восток 2022’, у којима су први пут учествовале три вида кинеских оружаних снага – копнене, поморске и ваздушне. Уочавају се и кораци за јачање војних веза, посебно, заједнички прелети руских оружаних снага и кинеских војних бомбардера, као и заједничке патроле морских бродова (двеју земаља) области око Јапана“, објашњава се у документу.
У документу се такође изражава забринутост због повећане активности Русије и Кине у близини Јапана и истиче потреба да се „настави са пажљивим праћењем кинеске и руске војске које све чешће спроводе заједничке операције око Јапана“.
„Плава књига дипломатије“ је годишњи извештај Министарства спољних послова Јапана, који одражава односе Токија са земљама света у овом тренутку и садржи анализу међународне ситуације.