„То је политичка обавеза обе стране, обавезали су се да имплементирају све ставке без одабира и ту је питању интернационална репутација и кредибилитет обе стране ако одлуче да не имплементирају и испуне своје обавезе“, рекао је Стано на конференцији за новинаре.
На питање албанског новинара о судбини Охридског споразума јер је председник Србије Александар Вучић изјавио да ће Србија неке делове европског предлога за нормализацију односа Београда и Приштине применити, а друге неће, Стано је одговорио да неће коментарисати примедбе без целог контекста, али да су обе стране пристале у Охриду да одмах почну са имплементацијом свих ставки споразума, укључујући и анекс.
„Европски комесар за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ крајем прошлог месеца је био веома јасан да Косово и Србија, као што и пише у споразуму, да оно на шта су пристале мора да буде имплеметирано“, рекао је Стано.
Он је објаснио да ће све ставке споразума и анекс бити у Поглављу 35 о преговорима што значи да је Србија у обавези да имплементира ставке споразума и анекса ако жели да направи прогрес у процесу приступања ЕУ.
Стано је рекао да се ствари померају унапред и поменуо прошлонедељни састанак о имплеменатцији на нивоу шефова преговарачких тимова.
„ЕУ верује да када се партнери обавежу да ће то испунити, овде није питање интерпретације што осећамо и шта смо рекли, Борељ је издао саопштење после дијалога у Охриду на који су пристале обе стране“, рекао је Стано.
Објаснио је да ако се на нешто политички обавежете, од вас се очекује да то испуните и да не доводите у питање сопствени кредибилтет и процес приступања ЕУ.
„Србија се уговорно обавезала кроз измене поглавља 35 које ће испоручити, ако то не уради, то ће имати утицај на процес приступања ЕУ, који је један од приоритета земље“, закључио је Стано и рекао да недостатак имплементације може довести до политичких и финансијских последица, као и последица по кредибилитет.