„Није сасвим препознатљиво док не видите ове мале руке и канџе и видите мали реп, а онда видите уши”, рекао је Грант Зазула, палеонтолог из владе Јукона.
Он је заједно са ветеринарком Џес Хит спровео детаљну истрагу, а њих двоје су на основу снимака рендгеном дошли до закључка да је у питању смрзнута млада, склупчана арктичка веверица која је највероватније угинула у хибернацији.
„Могли смо да видимо на снимку да је у одличном стању, она се вероватно смрзла током сна”, рекла је Хитова за Си-Би-Си (CBC).
„Импресионирана сам тиме што је неко препознао ову ствар онакву каква је. Споља, она делује као браон грудва. Подсећа на камен браон боје“, додала је.
Златна поља Клондајка у Јукону покривена су пермафростом, замрзнутим земљиштем, још од периода леденог доба. Управо та чињеница чини ово подручје идеалним у очувању створења која су живела у том периоду.
Тамошњи рудари који су се бавили ископавањем злата, раније су пронашли мумифицирано штене вука и беспрекорно очувану бебу мамута.
Оваква открића вероватно ће постати чешћа како глобална температура буде наставила да расте под утицајем људских емисија гасова који задржавају топлоту као што су угљен-диоксид и метан. То узрокује отапање пермафроста, откривајући све од мумифицираних створења до вируса и наслага антракса.