Јапан поново користи фомулацију о незаконитој окупацији северних територија, како Јапан назива Јужне Куриле у „Плавој књизи дипломатије“ за 2023. годину. Овај поступак се понавља већ другу годину, након прекида од скоро 20 година. У њој се први пут од 2011. године појавила дефиниција да су острва „територија која припада Јапану“.
„Јапан редовно излаже у ‘Плавој књизи дипломатије’ нама добро познат, такозвани, правни став који одражава неосноване територијалне претензије према Русији“, рекли су у Министарству иностраних послова Русије.
Подсетили су да се формулација о незаконитој окупацији и раније користила.
„Оцењујемо такве изјаве ништавним. Јужни Курили су неодвојиви део територије Руске Федерације на законитим, између осталог, и међународним основама према резултатима Другог светског рата. То је реалност од које Јапан не може да побегне“, закључили су у руском Министарству.
Спор око Курилских острва
Русија и Јапан воде преговоре о закључивању мировног споразума, а Токио се нада да ће тај циљ бити постигнут решавањем територијалних питања, односно статуса Јужних Курила.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност да Јапану преда острва Хабомаи и Шикотан. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.