РУСИЈА

Лавров: Практично ништа није урађено на испуњавању руског дела прехрамбеног споразума

До сада практично ништа није урађено на испуњавању руског дела прехрамбеног споразума, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Sputnik
„Што се тиче другог, неодвојивог дела иницијативе господина (генералног секретара УН Антонија) Гутереша, односно уклањање свих препрека за извоз руског ђубрива и житарица, ту практично ништа није урађено“, рекао је Лавров на брифингу у Хавани.
Он је додао да би за Европску унију у тренутној ситуацији сувишка украјинских житарица и хране на својим тржиштима било поштеније да, уместо да плаћа компензације пољопривредницима, ово жито откупи по повољним ценама и бесплатно га испоручи земљама којима је потребно.
Према његовим речима, Москва проналази начине да испоручује храну и ђубриво на светска тржишта, али то се не ради захваљујући, већ упркос иницијативама УН.
„Проналазимо могућности и прилично смо активни у слању наших производа и ђубрива на светска тржишта. Али, понављам, све се то ради не у оквиру, већ упркос иницијативи генералног секретара (УН)“, нагласио је Лавров.

Прехрамбени споразум

Прехрамбени споразум, који су у Истанбулу 22. јула 2022. године потписали представници Уједињених нација, Русије, Турске и Украјине, предвиђа извоз украјинске пшенице, хране и ђубрива преко Црног мора из три украјинске луке: Черноморск, Одесу и Јужни. Координацијом кретања бродова бави се Заједнички координациони центар у Истанбулу.
Споразум је важио до 18. новембра 2022, али је подразумевао аутоматско продужење за 120 дана до 18. марта, у случају да се ниједна страна томе не противи. Министарство спољних послова Русије саопштило је да „никакве такве примедбе нису добијене“, уз напомену да руска страна дозвољава техничко проширење „црноморске иницијативе“ за извоз украјинског жита без икаквих промена у терминима и обиму.
Заменик шефа руске дипломатије Сергеј Вершињин изјавио је 13. марта, након преговора са представницима УН о ситуацији са прехрамбеним споразумом, да се Русија не противи новом продужавању „црноморске иницијативе“, после истека другог рока – 18. марта, али само на 60 дана.
Сâм прехрамбени споразум је саставни део пакета који, између осталог, предвиђа деблокаду руског извоза хране и ђубрива. Москва је истицала да је управо то оно што није било спроведено. При томе су из УН добијана уверавања да ће ограничења бити укинута.
СВЕТ
Медији: ЕУ спремна да забрани увоз жита из Украјине
Коментар