РЕГИОН

Бугарски историчар: Црно море арена руске агресије? У основи је заштита интереса САД

Бугарски историчар Александар Сивилов коментарисао је амерички нацрт закона у којем се Црно море представља као „арена руске агресије“. Сивилов каже да концепција звучи чудно и пита се као ће проглашавање црноморског региона за арену руске агресије помоћи да се убудуће ограничи сукоб.
Sputnik
„То пре значи да у региону може поново да избије сукоб. Основна теза документа је заштита интереса САД. Прво САД а затим и НАТО које они очигледно третирају као структуру по хијерархији испод Америке. Америка сматра да ће се конфликт вероватно проширити, а Бугарску и Румунију види као земље које су важне за обуздавање Русије. То јест ми ћемо бити претворени у државе на првој линији фронта“, рекао је он.
С тим у вези огласио се раније и бивши министар унутрашњих послова Бугарске, лидер партије АБВ (Алтернатива бугарског препорода) Румен Петков, који каже да Сједињене Америчке Државе теже да војни сукоб пренесу на Црно море.
„Сједињене Државе желе да се рат пренесе на подручје Црног мора и да се овде води. Односно, оне потпуно јасно објављују да контролишу велики део медија у региону и желе да унапреде овај процес. Желимо да наш председник и Влада јасно кажу шта су национални интереси Бугарске и како ће их заштитити, јер нас овај предлог закона проглашава делом рата“, закључује Петков.
Предлог закона има за циљ осигуравање безбедности у црноморском региону. У њему се наводи да су САД заинтересоване да подрже напоре за спречавање ескалације војног сукоба у Европи и због тога је неопходно прогласити Црно море „ареном руске агресије“.
Приобалне државе, како проистиче, јесу критично важне у „супротстављању агресији“, а „брутални покушаји Русије да прошири своју територију и контролише приступ Средоземном мору преко Црног мора представљају претњу по националну безбедност САД и НАТО“.
Ова стратегија предвиђа и „унапређење комуникација и размене обавештајних података међу земљама Црног мора“ и борбу против „руских дезинформација и пропаганде“ у региону и „штетног страног утицаја“ кроз медијске иницијативе, које подржавају САД.
Коментар