Научници су у среду саопштили да су открили да су делови мождане регије, названи моторни кортекс и који управљају покретима тела, повезани с мрежом која је укључена у размишљање, планирање, ментално узбуђење, бол и контролу унутрашњих органа, као и крвним притиском и бројем откуцаја срца.
Они су, наиме, идентификовали претходно непознати систем унутар моторног кортекса који се манифестује у вишеструким чворовима, а који се налазе између подручја мозга за које је познато да је одговорно за кретање одређених делова тела (руку, стопала и лица) и које се ангажује када се у исто време изводе различити покрети тела.
Тај систем научници су назвали сомато-когнитивном акционом мрежом (SCAN) и документовали његове везе са регијама мозга за које се зна да помажу у постављању циљева и планирању акција.
Утврдили су и да та мождана мрежа одговара регијама мозга које су, као што су показале студије које су укључивале мајмуне, повезане с унутрашњим органима, укључујући желудац и надбубрежне жлезде, допуштајући тим органима да мењају нивое активности у ишчекивању извођења одређене радње.
То би могло да објасни и физичке реакције попут знојења или убрзаног рада срца узрокованог самим размишљањем о будућем напору, указали су научници.
„У суштини, показали смо да људски моторни систем није јединствен. Уместо тога, верујемо да постоје два одвојена система која контролишу кретање. Један је за кретање шака, стопала и лица. Тај је систем је важан, на пример, за писање или говор, односно покрете који укључују само један део тела. Други систем, SCAN, важнији је за покрете целог тела и више је повезан с подручјима планирања на високом нивоу у вашем мозгу“, рекао је Еван Гордон, професор радиологије са Медицинског факултета вашингтонског универзитета у Сент Луису и главни аутор студије објављене у научном часопису „Nature“, пренео је Ројтерс.