СРБИЈА

Покренута процедура за пријем тзв. Косова у СЕ, Србија ће преиспитати учешће у тој организацији

Захтев Косова са пријем у Савет Европе прослеђен је у даљу процедуру у Парламентарну скупштину ове организације, одлучено је на данашњој ванредној седници Комитета министара, изјавила је шефица Мисије Србије у СЕ Александра Ђуровић.
Sputnik
За ову одлуку гласали су представници 33 земље, седам је било против (Србија, Азербејџан, Грузија, Румунија, Кипар, Шпанија и Мађарска), док је пет било уздржано (Грчка, Словачка, Молдавија, Украјина и БиХ). Јерменија није гласала.
Наша делегације је одмах наког гласања напустила салу, уз изјаву да ће Србија преиспитати моделе даљег учешћа у организацији, пренео је „Косово онлајн“.
Данашње ванредно окупљање КМСЕ сазвано је на инсистирање Квинте, пре свих Немачке, која је инсистирала да се апликација тзв. Косова, која је предата у мају прошле године, коначно нађе на дневном реду.
Прослеђивање захтева Косова за чланство у ПССЕ требало би да буде само први корак у дугој и компликованој процедури за пријем у ову организацију и уколико се процес не би убрзавао то би могло да потраје и годину-две.
Шеф мађарске делегације у ПССЕ Немет Жолт успротивио се јутрос на Бироу ПССЕ покретању процедуре пријема тзв. Косова, уз питање да ли је ово добар тренутак за то.
Мађарски посланик питање је поставио директно заменику генералног секретара Савета Европе Бјорну Бергеу, уз коментар да је у актуелним геополитичким околностима у Европи потребно јединство.
Указао је и да би покретање процедуре за пријем Косова могло да изазове да неке државе откажу свој долазак на Самит СЕ у Рејкјавику, 16. и 17. маја.
Одговор заменика генералног секретара Бергеа је био да „питање Косова свакако неће бити део Самита, а да њихов захтев дуго стоји“.

Доника Гервала се посебно захвалила Америци

Министарка спољних послова привремених приштинских институција Доника Гервала оценила је да ова одлука представља „историјски корак за Косово“, можда и, како је навела, најважнији од када је Приштина прогласила независност.
„Овом одлуком завршена је важна етапа ка пуноправном чланству“, навела је Гервала.
Она је захвалила земљама које, како је навела, иако формално нису признале независност тзв. Косова, нису блокирале његово чланство, не наводећи о којим државама је реч.
Посебно је захвалила САД које су се, како је навела, поново показале као најважнији савезник Приштине и подржале је у дијалогу са великим бројем држава чланица Савета Европе.
„Много посла остаје да се уради. Процес чланства је дуг и пун изазова. Али на крају процеса, Република Косово ће заузети место које јој припада као чланица Савета Европе“, рекла је Гервала, пренео је Танјуг.
СРБИЈА
Вучић: Ово су тектонске промене - почео је политички устанак Срба /видео/
Коментар