Подсетимо, захтев тзв. Косова за пријем у Савет Европе прослеђен је у понедељак у даљу процедуру у Парламентарну скупштину те организације. За ту одлуку гласали су представници 33 земље, седам је било против (Србија, Азербејџан, Грузија, Румунија, Кипар, Шпанија и Мађарска), док је пет било уздржано (Грчка, Словачка, Молдавија, Украјина и БиХ). Јерменија није гласала.
Поводом грчког става на гласању у Савету Европе огласио се и бивши министар спољних послова Грчке Јоргос Катругалос који је навео да Грчка увек мора да промовише мир и стабилност на Балкану, подржавајући обострано прихватљиве кораке и решења.
„Овом циљу не доприноси ни одлука владе да се у гласању за пријем Косова у Савет Европе разликује од других земаља ЕУ које не признају Косово, попут Шпаније, Румуније и посебно Кипра, које су гласале против“, навео је он на Твитеру.
Истовремено, то слаби улогу посредника коју би Грчка требало да има у региону, оценио је Катругалос, који је функцију шефа дипломатије обављао у периоду од фебруара до јула 2019. године, у време владе Алексиса Ципраса.
И грчки медији су се позабавили том темом, истичући да је „Мицотакисова влада успела да поремети дипломатске односе са традиционално пријатељском земљом, Србијом“
„Још један ‘успех’ у спољној политици забележила је Мицотакисова влада, пошто је председница Владе Србије Ана Брнабић отказала учешће на Делфи форуму“, наводи портал „Идајзис“.
Грчки медији преносе и изјаву министра спољних послова Србије Ивица Дачића да је разочаран ставом који је Грчка заузела на гласању о захтеву тзв. Косова за чланство у Савету Европе.
„Грчка ме је изненадила. Министар из Грчке је био на слави код председника Вучића. Председница Грчке је говорила о томе да они не признају Косово. Овде је реч о територијалном интегритету и суверенитету“, подсећају грчки медији на речи шефа српске дипломатије.