Извршно тело Европске уније је саошптило да се током тог периода украјинске житарице могу продавати у било којој другој чланици ЕУ, осим у поменутих пет, које су се жалиле да јефтина цена украјинског жита наноси штету њиховим пољопривредницима.
Напомиње се да се ови производи могу и даље ићи транзитом кроз ове земље по „уобичајеној процедури царинског транзита“.
Паралелно са тим, Бугарска, Мађарска, Пољска и Словачка обавезале су се да ће укинути своје једностране мере против пшенице, кукуруза, уљане репице, семена сунцокрета и свих других производа који долазе из Украјине, наводи се у саопштењу.
Мере Комисије такође укључују и пакет подршке вредан 100 милиона евра пољопривредницима у пет земаља ЕУ.
Премијери пет земаља Европске уније су се крајем марта обратили шефици Европске комисије Урсули фон дер Лајен са захтевом да се умеша у кризу изазвану приливом житарица из Украјине. У писму премијера Пољске, Мађарске, Румуније, Бугарске и Словачке наводи се да су „проблеми повезани са значајним повећањем понуде украјинских производа на тржиштима земаља-чланица ЕУ, а посебно оних која се граниче са Украјином. Конкретно дошло је до невиђенога раста увоза житарица, уљарица, јаја, живине, шећера, сока од јабуке, бобичастог воћа, јабука, брашна, меда и тестенина.