Прва недеља маја биће променљива, уз честу појаву облачности и кише, с локалним пљусковима и грмљавином.
Од 5. маја следи пораст температуре, па ће за викенд 7. и 8. маја највиша дневна износити 25 степени, док нас стабилизација времена очекује тек у последњој недељи маја.
„И током тих дана очекује се смена сунчаних и облачних интервала, уз појаву локалних пљускова с грмљавином. Око 9, 10. маја очекује се пролазно захлађење с кишом и пљусковима с грмљавином. Температуре ће бити у паду за око 7 степени, а биће предела када ће максимална температура понегде бити око 15 степени“, наводи метеоролог Ђорђе Ђурић, преносе београдски медији.
Време у Београду
Према прогнози РХМЗ, прва недеља маја биће променљива, време ће бити умерено облачно са повременим краткотрајним пљусковима. Минимална дневна биће осам степени у петак, док ће максимална дневна износити 24 степена у суботу.
У Новом Саду до 25 степени
У Новом Саду у првој недељи маја температура ће достићи 25 подеок, али ће време бити умерено облачно, с могућим пљусковима. Најтоплији дан током ове седмице биће субота, док ће се током недеље минимална дневна кретати од осам до 12 степени, а максимална од 19 до 25 степени.
Киша у Нишу
У Нишу ће време током прве недеље маја бити умерено облачно, док се у среду очекује киша. Минимална дневна температура кретаће се од девет до 12 степени, док је предвиђена максимална дневна у току седмице од 18 до 25 степени.
Средина маја
Према предвиђањима метеоролога, средина маја биће топлија с просечном максималном температуром до 25 степени, уз повремену облачност и појаву локалних пљускова с грмљавином.
„Према средини месеца очекује се пораст температуре ваздуха, тако да ће се оне кретати од 20 до 25степени, али биће променљиво облачно, уз честу појаву локалних пљускова с грмљавином. Биће идеалних услова и за грмљавинске олује и непогоде с градом, олујним ветром и обилним пљусковима. Падавине ће бити врло локалног карактера, што значи да ће их понегде бити у већим количинама, а недалеко може проћи и без капи кише, што је и уобичајена ситуација током пролећних пљусковитих падавина“, објаснио је метеоролог Ђурић.
Стабилизација времена и захлађење
Према прогнози и најавама нестабилно време биће до 20. маја, а након тога уследиће стабилизација.
„Око 20. маја, односно крајем друге и током почетка треће декаде маја уследила би стабилизација времена, а такво време било би увод да се све више приближавамо лету. Максималне температуре ваздуха биле би од 24 до 28 степени, локално и до 30, тако да је током тих дана понегде могуће да температуре први пут ове године достигну 30степени. Према крају маја очекују се чести пљускови с грмљавином, уз појаву града и јачих грмљавинских олуја, углавном локалног карактера. Иако ће бити нешто свежије, уз температуре од 22 до 26 степени, биће и врло спарно, због повећане влажности ваздуха“, каже Ђурић.
Биометеоролошка прогноза
РХМЗ наводи да биометеоролошке прилике могу имати повољан утицај на хронично оболеле и осетљиве особе, али се извесна опрезност, пак, саветује срчаним болесницима. Могућа је појава главобоље у блажој форми. Препоручује се боравак на отвореном уз умерену физичку активност.
„Очекивана биометеоролошка ситуација може изазвати тегобе код астматичара и особа са психичким обољењима. Раздражљивост и главобоља су могуће метеоропатске реакције. Неопходна је повећана пажња свих учесника у саобраћају“, наводе из РХМЗ.
Временске осцилације
Лекари кажу да временске осцилације могу не само да утичу на хроничне болеснике и метеоропате, већ и на све остале.
Стручњак за кардиоваскуларне болести, доц. др Томислав Костић објаснио је да временске осцилације могу утицати на најосетљивије пацијенте.
„Срце и крвни судови реагују на разне промене када је време у питању. Срце има свој механизам ширења и скупљања и температурне разлике утичу на то. Код пацијената који имају очуване крвне судове не долази да неких значајних промена, међутим, код пацијената који имају оштећене крвне судове, који су сужени због неких фактора ризика, накупљања масноћа, стварање плакова који онемогућавају адекватну циркулацију може доћи до проблема“, објаснио је др Костић.
Према његовим саветима, важно је да се не прескаче терапија, али да се избегава колико је могуће излазак у најхладнијем периоду дана.