СРБИЈА

Ана Брнабић: Неће бити лако применити све донете мере, систем није заказао

Премијер Србије Ана Брнабић изјавила је да је Влада данас усвојила низ мера с циљем да се случајеви као што је јучерашња трагедија у Основној школи „Владислав Рибникар“ никада не понови, али и то да чак и да су те мере постојале и пре овог случаја, трагедија не би била спречена.
Sputnik
„Тако да, у том смислу, ја се не слажем са оним што неки говоре да је систем заказао, ако систем негде није заказао, није заказао у овом случају и на овом примеру. Можда би заказао у неком другом случају. Не спорим да има много проблема, то су проблеми из савременог света и многих земаља, на нама је да видимо да ли можемо још нешто боље и какву додатну подршку да пружимо школама, наставницима и свима“, рекла је Брнабићева за ТВ Пинк.
Она је истакла да је данас формиран и Савет за вршњачко насиље и нагласила да се на овој теми радило и много раније.
„Не измишљамо топлу воду, ми смо на овоме радили и радимо већ дуже време. Имали смо састанке са синдикатима разговоре са НВО и разговоре о допунама и изменама Закона о образовању и изменили правилнике како се у школама боримо против вршњачког насиља, направили платформу „Чувам те““, рекла је Брнабићева.
Она је нагласила да је Министарство правде јутрос проследило и започело консултације са Европском комисијом око измена кривичног закона како би се старосна граница за кривично-правну одговорност малолетних лица смањила са 14 на 12 година.
„И имамо примере у Европској унији где је она нижа од 14 година. Оно што је занимљиво јесте да имате друге примере када је реч о примени корективних мера према малолетним починиоцима кривичних дела - у Грчкој је старосна граница осам година, Француској 10 година старости. Дакле постоје примери у ЕУ и мислим да ту нећемо наилазити на препреке“, оценила је Брнабићева.
Што се тиче стрељана, она је поновила да Министарство унутрашњих послова треба да изврши строгу контролу рада свих стрељана, а у сарадњи са Министарством правде да се у року од месец дана припреми измена прописа и експлицитно забрани приступ стрељани малолетним лицима.
„Е сад, ту је проблем, то је постојала као препорука, очигледно се није поштовала. Али знате, када се овакве ствари десе сви траже ко је крив, а нико да и као појединац понесе свој део одговорности“, рекла је Ана Брнабић.

„Не можете рећи да је систем заказао“

Брнабићева је изјавила да сматра да систем није заказао када је реч о пуцњави у школи.
„Мислим да треба престати са тим флоскулама, систем заказао, криво је друштво, и слично. Сви дајемо коментар онако како нам одговара у датом тренутку. Често постоје примедбе на нашу државу, сувише централизовано, па онда да није довољно. Па када Министарство просвете да препоруку о коришћењу мобилних телефона, кажу то је онда препорука, а не обавеза. Хоћемо одговорност, па нећемо“, рекла је она и оценила да „сви морамо да станемо на лопту“.
Брнабићева је изјавила да је од разних људи, укључујући опозиционе посланике и експерте, чула да треба да се у школе уведе школски полицајац, обезбеђење, и видео-надзор, и додала да је то све већ постојало у школи у којој је дошло до пуцњаве.
„То је богата, добра школа у центру Београда, главног града. Да ли би то некога зауставило? Па, нажалост, не. Кажу, нико није причао са њим. Па чак ни то није тако. Да кажете, сиромашна породица, па надниче по цео дан и не могу да причају, али не, отац је лекар, мајка професорка, могли су њиме да се баве“, рекла је Брнабићева, пренео је Танјуг.
Она је истакла да „нема правилности“ и да се не може рећи: „Ево, овај је заказао“.
Истакла је да до сада није било регистрованог вршњачког насиља против лица које је починило злочин.
„Не можете да кажете да систем није реаговао. Не можете да се ухватите ни за шта“, рекла је она и додала да Влада наставља да ради на овом случају, као и да се истрага наставља, укључујући форензику телефона и саслушање оца дечака који је пуцао.
ДРУШТВО
Србија тугује: Широм земље грађани одају пошту убијенима у београдској школи /фото, видео/
Коментар