ДРУШТВО

Откуд и амерички ФБИ у лову на опасне малолетнике у Србији

То што је амерички Федерални истражни биро надлежним органима у Србији пријавио да је малолетник из Суботице на интернету истраживао како се прави бомба, као и имена масовних убица, уобичајени је вид међународне сарадње оваквих агенција, истичу саговорници Спутњика.
Sputnik
Дечак из Суботице је ухапшен пошто је у разговору са школским психологом рекао да му ја падало на памет да изврши масакр не у школи, него у близини вртића. Наши органи су реаговали и захваљујући информацијама које им је послао ФБИ.
Декан Факултета безбедности у Бањалуци, др Предраг Ћеранић, као и члан Међународне полицијске асоцијације за борбу против дроге Марко Ницовић истичу да таква пракса није необична, напротив.
„Област међународне полицијске сарадње регулисана је посебним актима, уговорима, споразума, што непосредно, што посредством међународних организација какве су Интерпол и Европол. Оно што је данас најактуелније то је област сајбер безбедности, односно безбедности на интернету, јер се показало да је то простор који је врло погодан за разне криминалне радње, а и манипулације“, каже Ћеранић за Спутњик.

Канцеларије ФБИ у региону

Тај простор, по његовом мишљењу, треба унапредити, како у области регулативе, тако и међународне сарадње. Он подсећа да ФБИ има канцеларију и у БиХ и у Србији и сарађује са домаћим агенцијама.
„Често домаће полицијске агенције обављају добар део послова за рачун ФБИ, а у корист неке опште, па и глобалне безбедности. Размена информација о интернет преварама, хакерским нападима и слично, је потребна, јер не могу све да ураде из Америке па је неопходна сарадња и партнерски однос са домаћим безбедносним агенцијама“, напомиње Ћеранић.
Упркос томе што он указује на то да нема области у којој политика није присутна, ипак истиче да је у случају сузбијања различитих видова криминала присутна професионалност људи у агенцијама које сарађују.
„Федерални истражни биро организује курсеве, некада у САД, а често у Будимпешти где имају ФБИ академију за полазнике из балканских земаља. Они пружају једну врсту едукације и онда се та размена информација и та међународна помоћ поспешује на тај начин. Сарадња постоји и са другима. Посебно је важна у региону, оценио је стручњак за безбедност.
У низу оперативних акција у региону помоћ ФБИ и неких других агенција била је пресудна, наглашава он, посебно напомињући да постоји сарадња и са Руском Федерацијом, са Турском, али и другим безбедносним агенцијама.
Седиште ФБИ у Вашингтону
Без те сарадње, између осталог, не би дошло до хапшења овдашњег нарко боса Дарка Шарића, као ни припадника Беливукове групе.
Чак и у околностима украјинског сукоба у коме су Русија и Америка на супротним странама, контакти њихових безбедносних агенција нису прекинути. Тако је посета америчког председника Кијеву у који је 21. фебруара стигао возом из Пољске, могла да буде реализована само захваљујући датим безбедносним гаранцијама Москве.

Сарадња са свим службама

Ницовић истиче да Србија сарађује са свим безбедносним службама у свету и у том погледу нема никакву резерву.
Најинтензивнија сарадња је, како каже, по питању криминала и тероризма и у тим областима све службе света међусобно размењују податке. Он напомиње да ФБИ као највећа полицијска агенција на свету комуницира са другим државама и у 67 земаља има своје филијале.
Због такве мреже имају и моћ и многи од њих добијају податке за своје потребе, нагласио је саговорник Спутњика.
Коментар