Књигом „Читач“ Шлинк је постигао интернационалну славу.
Роман је преведен на 39 језика и по њему је 2007/2008. године снимљен истоимени филм у режији Стивена Далдрија, са Кејт Винслет и Рејфом Фајнсом у главним улогама.
Кејт Винслет је за улогу у том филму награђена Оскаром 2009. године.
Исте године „Читач“ је отворио Међународни филмски фестивал – ФЕСТ у Београду када је српску публику у Сава Центру поздравио глумац Рејф Фајнс.
Роман немачког књижевника и правника, из 1995. године, анализа је конфликта послератне генерације с холокаустом и концентрационим логорима и поставља морална питања о исправности суђења нацистима у послератној Немачкој.
Књига је продата у тиражу од милион примерака у џепном издању у САД, а у неким немачким покрајинама је обавезна школска лектира у гимназијама.
„Читач“ на сцени Београдског драмског позоришта
Однос одговорности и кривице у колективној и појединачној свести, препознавање суштинског зла у времену, идеологији, друштву, човеку су теме које су привукле и редитеља Бориса Лијешевића да роман Бернхарда Шлинка постави на сцену Београдског драмског позоришта.
„Радња се дешава 10, 15 и 25 година после Другог светског рата, када су последице још живе, а злочинци су и даље ту, преображени у мирне грађане. Питање је какав став заузети према некоме ко је починио ратни злочин - гледати га искључиво кроз призму греха или у тој особи која је поред тебе потражити и нешто друго. Мени је увек најважније да ишчитам време у коме живимо и проблем које оно носи, мој доживљај овог времена. Када своје време пронађем у неком материјалу, мотиве који су и данас присутни, онда сам спреман да почнем то да радим“, рекао је Лијешевић за Спутњик уочи премијере представе „Читач“ која се са великим успехом игра у Београдском драмском позоришту од 2020. године.
Поред „Читача“ и стручне литературе из области права, Шлинк је написао и „Зелдова правда“, „Гордијев чвор“, „Зелдова превара“, „Бекства од љубави“, „Зелдова смрт“, „Повратак кући“, „Викенд“, „Летње лажи“, „Мисли о писању. Хајделбершка предавања из поетике“, „Олга“, „Боје растанка“...