СВЕТ

Медији: ЕУ одустала од забране увоза руског гаса гасоводима

Нови пакет санкција не предвиђа забрану испорука руског гаса гасоводима у Европу, јер се томе противе земље које су зависне од руског гаса, пише лист „Политико“.
Sputnik

„Према ономе што сам чуо, врло је мало вероватно да ће то бити усвојено“, рекао је неименовани европски дипломата.

Појашњава се да он представља једну земљу у коју су прекинуте испоруке гаса из Русије прошле године.
Према његовим речима, забрани увоза се веома јако одупиру земље које су задржале зависност од испорука гаса из Русије. Извор додаје да је рад на новом пакету санкција ЕУ скоро готов и да се ова забрана вероватно неће у њему наћи.
Међу другим санкцијама у енергетском сектору, о којима је разговарано на Западу, „Фајненшнал тајмс“ и „Обзервер“ су писали и о забрани испорука нафте нафтоводом „Дружба“ из Русије у Немачку и Пољску. Осим тога, ЕУ сматра да је могуће да ће бити забрањен приступ европским лукама бродовима који превозе руску нафту упркос санкцијама.
Према подацима „Ројтерса“, Запад ће објавити о новим санкцијама против Русије током самита Г7 који ће се одржати 19-21. маја у Јапану. Како је саопштила шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен у нови пакет санкција може бити укључена и забрана на транзит робе из Европе преко Русије у треће земље и забрана на извоз робе у земље које могу да испоручују Русији производе који су под санкцијама.
Шефица Европске комисије је у марту изјавила да је ЕУ успео да се избори са зависношћу од руских енергената. Према њеним подацима, за осам месеци 2022. године Москва је смањила испоруке гаса у Европу на 80 одсто, али ЕУ је могла да то компензује.
Председник Русије Владимир Путин је раније истакао да су санкције које су наметнуте Русији нелигитимне. Указао је да су западне земље покушале да униште руску економију, али им то није успело. Коментаришући чињеницу да је Европа престала да купује руску нафту и гас, руске власти су навеле да ће Русија преоријентисати испоруке.
Подкаст
Запад пише нове санкције против руских енергената: Где то води? | Енергија Спутњика
Коментар