Међутим, експерти ипак сматрају да се Зеленски није упутио на турнеју по Европи само због оружја. Стручњаци не искључују могућност да је Зеленски током турнеје покренуо причу о војницима из земаља-чланица НАТО, односно страним плаћеницима, који би могли да се током сукоба боре на страни Украјине.
Како је изјавио министар иностраних послова Украјине Дмитриј Кулеба, украјински председник је током турнеје по европским престоницама прикупљао оружје за могућу контраофанзиву.
Рим – Берлин – Париз – Лондон
Турнеја украјинског председника Владимира Зеленског по европским престоницама почела је у Италији, где је председник успео да се договори са италијанском премијерком Ђорђом Мелони о испоруци додатног наоружања и система противваздушне одбране Украјини.
После Италије, председник Украјине упутио се у Немачку, где се немачки канцелар Олаф Шолц обавезао да ће кијевском режиму послати 11 милијарди евра војне подршке. Овај пакет помоћи Оружаним снагама Украјине Зеленски је назвао највећим од почетка специјалне војне операције. Међутим, кијевском режиму, по свему судећи, чак ни ово није било довољно. И то доказује чињеница да је украјински лидер током заједничке конференције за новинаре са немачким канцеларом говорио и о снабдевању Украјине борбеним авионима.
У Француској се Зеленски састао са француским председником Макроном и договорио се да Париз опреми неколико батаљона Оружаних снага Украјине десетинама тенкова на точкове.
Током састанка са Зеленским у Лондону, Сунак је обећао да ће испоручити кијевском режиму велики број ракета ПВО, беспилотних летелица, укључујући „стотине нових ударних дронова великог домета“ (више од 200 километара).
Сједињене Америчке Државе врше притисак на Европу
Руски аналитичар сматра да је украјински председник Владимир Зеленски успео да добије војну помоћ од Европљана из разлога што Сједињене Америчке Државе врше велики притисак на Европу.
„Украјински председник ће добијати оружје докле год Американци буду вршили притисак на Европљане. Они су за њих главни хегемон. И подржавају Кијев јер морају да се повинују Вашингтону. Европски политичари су људи који су потпуно одани Сједињеним Америчким Државама“, објашњава саговорник Спутњика.
Према речима Евгенија Семибратова, заменика директора Института за стратешке студије и прогнозе на Руском универзитету пријатељства народа(РУДН), лидери европских земаља током посете украјинског председника Владимира Зеленског једноставно морају да обезбеде Кијеву нове транше наоружања.
„У случају да то не ураде, ово би био сигнал нелојалности кијевском режиму и његовом покровитељу – Вашингтону“, изјавио је Семибратов за РТ.
Зеленски није посетио европске престонице само због оружја
Међутим, руски политиколог Владимир Корнилов сматра да украјински председник Владимир Зеленски није посетио Европу само због оружја.
„Украјински председник је отворено изјавио да се упутио у европске престонице да би измолио оружје за своју контраофанзиву. Ипак се не искључује могућност да је Зеленски током турнеје молио Европљане не само за авионе, оклопна возила и тенкове, него и за војнике под маском страних плаћеника“, објашњава саговорник Спутњика.
Према речима Корнилова, Украјина нема довољно војника за борбу против Русије.
„Украјински председник је већ неколико пута тражио модернија средства наоружања. Он је тражио ракете дугог домета, као и ловце Ф-16 које украјинска војска не уме да користи. Поред тога, Украјина нема довољно војника за борбу против Русије. Зеленски са тим има озбиљан проблем. Стога, не искључујем могућност да је током турнеје по европским престоницама покренуо причу о војницима из земаља-чланица НАТО, односно страним плаћеницима“, констатује наш саговорник.
Једна од већих војних помоћи Кијеву
Што се тиче наоружања које европске земље планирају да испоруче Кијеву, Владимир Корнилов каже да ову војну помоћ ипак не треба потцењивати. Према његовим речима, ово је једна од већих помоћи кијевском режиму од стране Лондона, Париза, Берлина и Рима.
Слично мишљење дели и Семибратов који објашњава да Лондон и Берлин испоручују Кијеву прилично озбиљно оружје, „док допринос италијанских и француских власти није толико велики, али свакако утиче на ескалацију сукоба и његово продужење“.
Што се тиче оружја дугог домета, руски експерт Александар Камкин сматра да се ово оружје испоручује Украјини да би се Оружане снаге Украјине обезбедиле оружјем које би им омогућило да гранатирају руске територије.
На питање докле ће земље-чланице НАТО пумпати Украјину оружјем, Корнилов каже да ова ситуација искључиво зависи од успеха Оружаних снага Русије.
„Чим наша земља покрене озбиљну офанзиву, уверавам вас да ће Запад одмах тражити да се седне за преговарачки сто“, наглашава наш стручњак.