„Листићи говоре све. Показују да је Нова демократија добила поверење народа да влада, да буде јака и аутономна. Милиони грађана Грчке гласали су за Нову демократију. Сјајан резултат показује вољу људи који су нам дали сагласност за политичку самосталну власт. Народ је тражио још нешто — да се брже крене путем напретка и великих реформи", рекао је Мицотакис.
Он је оценио да је „нада победила сујету, а јединство поделе“.
Присталице Нове демократије
© AP Photo / Petros Giannakouris
На основу до сада пребројаних гласова, Нова демократија је освојила око 40 одсто гласова, Сириза бившег премијера Алексиса Ципраса око 20, а социјалистички ПАСОК око 12.
Ципрас је, судећи према обраћању из штаба Сиризе које је пренео „Катимерини“, незадовољан изборним резултатом.
„Позвао сам Мицотакиса да му честитам. У биткама се и побеђује и губи. Биће још једна битка. Морамо неодложно да извршимо неопходне промене“, рекао је Ципрас.
Међутим, према новим изборним правилима базираним на принципима пропорције, да би странка самостално формирала власт, мора да има око 46 одсто гласова, напомиње АП. Уколико не дође до формирања коалиционе владе, наредни избори би могли да се одрже крајем јуна или почетком јула.
Сириза Алексиса Ципраса освојила је 20 одсто гласова.
© AP Photo / Michael Varaklas
После избора, три водеће странке - Нове демократије, Сиризе и Социјалистичког ПАСОК-а, добиће, редом, по три дана да покушају да формирају владу.
Нова демократија у теорији би могла да се удружи са ПАСОК-ом. Те две странке су ставиле свој историјски анимозитет на страну и управљали су Грчком током дужничке кризе.