РУСИЈА

Помилован белоруски новинар приведен након инцидента са авионом компаније „Рајан ер“

Бивши главни уредник канала на Телеграму „Некста“, који је у Белорусији проглашен за терористичку организацију, Роман Протасевич, који је приведен након што је авион „Рајан ера“ слетео у Минск у мају 2021. године, помилован је, јавила је агенција Белта.
Sputnik
„Роман Протасевич саопштио је новинарима да је помилован“, наводи агенција.
„Пре свега, изузетно сам захвалан земљи и лично председнику (Белорусије Александру Лукашенку) на таквој одлуци“, рекао је Протасевич.
Обласни суд у Минску је у фебруару почео да разматра случај против оснивача канала „Некста“ Степана Путила, бившег главног уредника Романа Протасевича и бившег уредника Јана Рудика. Путило и Рудик су у иностранству, приведени су у одсуству. Протасевич је приведен у мају 2021. након што је авион „Рајан ера“ слетео у Минск због лажне дојаве о бомби, а који је летео за Вилњус и у којем се Протасевич налазио. Генерално тужилаштво раније је напоменуло да је Протасевич испунио услове претпретресног споразума о пуној сарадњи.
Окружни суд у Минску је 3. маја осудио Протасевича на осам година затвора, Путила у одсуству – на 20 година, а Рудика у одсуству – на 19 година.

Инцидент с принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја 2021. године на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора. Заједно са Протасевичем, у Минску је приведена и држављанка Русије Софија Сапега.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Након тога, белоруским авио-компанијама забрањено је да користе ваздушни простор и аеродроме Европске уније.
ЕП тражи санкције против Белорусије због инцидента са авионом, али и да се истражи „улога Русије“
Коментар