„Од 1. јуна 2023. године Сједињене Америчке Државе одбијају да обавештавају Русију како се захтева по Споразуму, укључујући предају ажурираних информација о статусу или локацији наоружања обухваћеног споразумом, као што су ракете и лансери“, наводи се у документу.
Стејт департмент је назвао контрамере које се уводе „потпуно у складу са међународним правом“, наглашавајући њихову „пропорционалну и реверзибилну природу“.
„Међународно право дозвољава могућност примене таквих мера како би се друга држава навела да се врати на поштовање својих међународних обавеза“, саопштио је Стејт департмент.
У оквиру ових мера, како следи из документа, САД укидају раније издате визе руским стручњацима који су били неопходни за инспекције, а такође отказују разматрање захтева за издавање нових. Осим тога, Вашингтон престаје да предају Москви телеметријске информације које се тичу лансирања америчких интерконтиненталних балистичких ракета и балистичких ракета са подморница.
У Стејт департменту су додали да су Сједињене Америчке Државе унапред обавестиле Русију о контрамерама које се уводе у оквиру СТАРТ-а.
„Сједињене Америчке Државе су унапред обавестиле Русију о предузетим контрамерама и пренеле своју жељу и спремност да их прекину и у потпуности спроводе споразум, ако то буде почела да ради Русија“, наводи се у саопштењу.
У саопштењу се додаје да „након што су 30. марта 2023. године добиле потврду да Русија неће испуњавати своје обавезе у вези са ажурирањем података сваке две године, САД нису дале своје податке Русији“.
Председник Русије Владимир Путин је 21. фебруара објавио да Москва обуставља учешће у СТАРТ-у, али да не иступа из њега. Он је нагласио да пре него што се поново покрене питање наставка рада у оквиру тог споразума руска страна треба да разуме како ће у њега бити урачунати арсенали не само САД, него и других нуклеарних држава, чланица НАТО-а, односно Француске и Велике Британије. Путин је 1. марта потписао закон о обустављању учешћа Русије у СТАРТ-у.