Ово су главне поруке које је у разговору за Спутњик, у емисији „Од четвртка до четвртка“, изрекао некадашњи вицепремијер Србије Небојша Човић у јеку нове велике кризе која потреса Север КиМ, а поводом покушаја Приштине да насилно окупира четири српске општине.
Након хаоса на северу Косова, кад је косовска полиција насилно заузела зграде општина с већинским српским становништвом, када је повређено на десетине грађана, догодио се преседан - свих пет сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација (САД, Француска, Кина, Велика Британија и Русија) први пут су недвосмислено осудиле агресивне и дестабилизујуће акције Приштине.
Ипак, наш саговорник подвлачи да је у светлу свих дешавања веома интересантан став америчког амбасаора у Приштини Џефрија Ховенијера који упозорава да би, ако се ситуација не смири, странци могли да уведу протекторат на КиМ.
„А ко ће о томе да донесе одлуку? То може само СБ УН, што се сигурно неће десити. Протекторат би могао да личи на онај на Блиском истоку, који је потписан 1995. између Палестинаца и Израелаца. То је споразум из Осла који се наравно не поштује, а предвиђа А, Б и Ц зоне. „А“ зону чине Палестинци, „Б“ Израелци, а „Ц“ је мешовита и у њој су стални сукоби. Поставља се питање и зашто би протекторат био само на северу КиМ када је ситуација лоша на територији целе покрајине?“, наглашава Човић.
Ако НАТО уведе протекторат…
Ако ту одлуку доноси НАТО, додаје Човић, онда је он окупациона сила, сами су упали у замку срушивши елементарне принципе међународног права, а ми смо били опитна држава.
„Међународни фактор благонаклоно гледа на све што раде косовски Албанци укључујући и ове последње изборе. Хоће ли у Америци направити техничке градоначелнике на три посто? Нисмо ми овде народ за њихово иживљавање и тестирање, јер очигледно они то тако замишљају. Они су Куртију дали стимуланс да може да ради ово што ради – како је КФОР могао да дозволи да косовске специјалне снаге дођу још раније на север Косова и Метохије, па чак да их и обучавају за војску? О каквим маневрима се ради – ко је одобрио да они вежбају са НАТО?“, пита некадашњи вицепремијер.
Због таквог понашања међународне заједнице, наш саговорник сматра да није касно да Срби направе паралелне институције и ЗСО независно од Приштине, јер би у супротном целокупна ситуација могла да доведе до исељавања Срба са КиМ. Подвлачи да дијалог Београда и Приштине не постоји, а да ћемо видети да ли ће Шолц, Макрон и Борељ имати довољно ауторитета да га поново активирају.
„Неко стоји иза Куртија и то вероватно из Европе, али игра дупли пас с Американцима. И даље не схватам оно што нам причају са Запада – да ће нам бити боље ако се одрекнемо 15 одсто наше територије, али Запад лако може да натера Куртија да испуни захтеве. Није начин забранити им контакте и путовања, већ ускратити финансијску помоћ, јер они не могу да покрију ни 30 одсто потреба из сопствених извора“, категоричан је Човић.
Куртијева „фашистичка руља“
Куртијева реторика се, нажалост, наставља, оцењује Човић и подсећа на његове речи да „фашистичка руља треба да се врати у Србију“.
„Ако ћемо тако да причамо, а нисам за то, онда та „руља албанска“ треба да се врати у Албанију. Курти више ни не крије шта му је циљ – да етнички почисти Косово од Срба и ово су покушаји завршних фаза. Све ово је предфаза прављења Велике Албаније. Еди Рама провоцира изјавама о вредности војске Србије на административној линији како би изгледао наш сукоб с КФОР-ом, што знамо да није паметно и да не треба призивати, али ако дође до њега ни промил кривице неће сносити Београд. Ако неким „владаоцима света“ одговара да се догоди нови конфликт, он ће се догодити и зато и шеф руске дипломатије упозорава на експлозију у Европи“, рекао је Човић.
Он подсећа да Приштина није испунила ни један потписани споразум и да им је због тога сада био потребан инцидент. Председница тзв. Косова Вјоса Османи је, додаје он, на самиту Европске политичке заједнице у Молдавији рекла да Србији није место међу европским народима и да би све споразуме с Београдом Приштина требало да ревидира, што онда значи да ништа до сада потписано више не важи.
Курти је Зеленски у покушају
Запад и поред уложене велике количине новца, према мишљењу нашег саговорника, нема резултат у Украјини, и само је питање дана када ће њихови порески обвезници поставити питање за шта они то дају паре. Америка жели даље слабљење Европе, Русије и Кине да би они задржали свој хегемонски положај али тога нема, јер смо ушли у процес нестанка униполарног света.
„У том светлу је ситуација на Косову и Метохији веома опасна. Земље Квинте су највећи кривац за овакво стање, јер ни један од 350 инцидената није назван етнички. Такви инциденти су учињени из мржње, а њихови закони имају много строжије казне за ту врсту кривичног дела. То заташкавање је потребно Куртију како би могао да каже да је тзв. Косово некаква најдемократичнија држава. Курти је Зеленски у покушају, са свим оним Србима у гетима“, нагласио је он.
Комплетира се Холбруков тим
Човић би, каже, волео да су се Американци одлучили на корак увођења санкција Приштини, јер су схватили о чему се ради и какве су ту опасности. Ипак, доласком Џејмса О'Брајана на место заменика државног секретара за Европу и Евроазију биће комплетиран Холбруков дипломатски тим. Он је, према речима нашег саговорника, велики познавалац овдашњих прилика и правни конструктор Хашког трибунала.
„О'Брајан је с професором Владимиром Кутлешићем 1998. почео да прави модел за КиМ. Дошли су до тога да је најбоље да се да највиши степен аутономије у оквиру Србије, али је ту идеју стопирала Медлин Олбрајт“, рекао је наш саговорник.