Складишта из периода СССР-а су активно користиле европске компаније и Русија до почетка специјалне операције. Европске компаније дуго нису хтеле да складиште залихе гаса у Украјини због сукоба, мада, сада разматрају ту могућност.
„Украјинско складиште може да помогне да се избалансира понуда и потражња у другој половини лета 2023. године, с обзиром на њихову одличну повезаност са тржиштима гаса ЕУ“, наводи агенција позивајући се на изјаву немачке комунале компаније РВЕ АГ.
У чланку се напомиње да су тренутно европска подземна складишта гаса пуна више од 70 одсто, а чување дела горива у Украјини могло би да спречи његову прекомерну потрошњу у наредним месецима.
„Како би складиштење гаса у Украјини било одрживо, цене морају да падну довољно ниско да оправдају трошкове. ЕУ ће такође вероватно морати да интервенише како би осигурала заштиту од потенцијалних губитака који су у вези са сукобом“, наводи се у чланку.
У четвртом кварталу прошле године Кијев је искористио само трећину својих подземних складишта гаса, јер тамо може да се складишти око 30 милијарди кубних метара. Складиштење европског гаса у Украјини не би само донело земљи приход, већ би и појачало везе с блоком.
„Украјинско тржиште предлаже складиштење по фиксним ставкама, што чини складиштење гаса у Украјини веома привлачном и конкурентном варијантом“, рекао је директор одељења трговинских операција у Европи Ахро Марко Заљфранк.
Представник Европске комисије Тим Макфи је потврдио да Европска комисија изучава то питање.
Након почетка специјалне операције транзит руског гаса гасоводом „Јамал-Европа“ је заустављен, а у септембру 2022. године, након експлозија на „Северним токовима“, транзитна грана преко Украјине је остала једина маршрута испорука у државе Централне и Западне Европе. Гориво из Русије се такође транспортује „Плавим током“ и „Турским током“ у земље југоисточне Европе.
Услед смањења испорука цена гаса је у Европи 2022. године обновила историјски рекорд и била је већа од 3.500 долара за 1.000 кубних метара, тренутно је око 360 долара.
Потребе за гасом су се обично смањивале након грејне сезоне, затим су расле током лета због коришћења капацитета за хлађење и поново падале крајем лета. Током јесени се гас упумпавао у складишта како би се припремила за нову сезону. У компанији „Морган Стенли“ су у априлу навели да би радови на допуни подземних складишта гаса у Европи могли да буду завршени до краја августа.