Наводи се да Вашингтон хоће да предложи Кијеву модел сарадње која подразумева десетогодишње обавезе у области безбедности. Таква варијанта не одговара председнику Украјине Владимиру Зеленском који тврди да само чланство Кијева у НАТО може да гарантује безбедност земље.
Раније је бивши премијер Израела Нафтали Бенет изјавио да је Зеленски у марту 2022. године након почетка руске специјалне операције био сагласан са „израелским моделом“ за његову земљу, који је подразумевао одустајање од чланства у НАТО. Према речима израелског политичара, Кијеву је тада предложено следеће: без прикључивања војном блоку и без добијања било каквих гаранција од трећих страна, држава добија моћну војску и у својој одбрани се ослања само на своје снаге.
Украјински председник је 2. јуна изјавио да Кијев схвата да није могуће да постане чланица Алијансе док су у Украјини сукоби. На самиту Европског политичког друштва је тврдио да је Украјина спремна да постане чланица НАТО-а, али да чека када ће Алијанса бити спремна да је прими.
НАТО је на самиту у Букурешту у априлу 2008. године прихватио изјаву да ће Украјина временом постати чланица НАТО-а, али није представио акциони План за припрему чланства, што је први корак у правном поступку уласка земље у организацију. У фебруару 2019. године Врховна рада је одобрила амандмане Устава који јачају тежње земље да уђе у НАТО. Зеленски је више пута изјављивао да Кијев жели конкретне рокове за улазак у Алијансу.