Са једне стране, може се оценити тај сусрет као договор о договарању. Са тиме је Блинкенова посета завршена. Међутим, са друге стране, Пекинг поткопава америчку агресивну политику према Кини на све могуће начине.
Америка одлаже сукоб са Кином
Потврду своје тезе наш саговорник налази у извештајима западних медија о посети државног секретара Пекингу – нема ничега другог осим теза да САД и Кина треба да разговарају о свему.
На одлагање заоштравања односа са Кином, Вашингтон је, према Павловићевом мишљењу, приморан зато што схвата да уколико се ескалација настави, сви планови у Европи биће им доведени у питање.
„То не значи да су они од било чега одустали. Само траже други тајминг. Са друге стране, Кинези имају јасну поруку: да не буде да нисте знали, Кина процењује кинеско-америчке односе као најгоре у историји. Под два, спремни су да по свим питањима седну и разговарају, с тим што нема разговора око територијалног интегритета и суверенитета Кине. Тако да су се они договорили да се договарају“, оцењује Павловић.
Како Кина поткопава америчку политику
Колики су капацитети кинеске дипломатије сведочи чињеница да, док је Блинкен у Пекингу, кинески премијер Ли Ћанг у посети је Берлину и Паризу, додаје Павловић. Ова, прва посета кинеског премијера откако је у марту преузео премијерску дужност и срдачан пријем двојице информатичких тајкуна, Илона Маска и Била Гејтса, који су се недавно у Пекингу срели са Си Ђинпингом, показује, према Павловићевим речима, како Кина води спољну политику.
„То је изузетно мудра спољна политика Кине. Они поткопавају америчку агресивну политику према њима, знајући да је она трајно опредељење ове администрације. А заправо је поткопавају на све могуће начине преко врло богатих и утицајних људи унутар Америке, преко широко отворених руку према Немачкој и Француској и врх америчке администрације индиректно приказују као неке агресивне лудаке који нису ослоњени ни на кога осим на своја идеолошка убеђења“, објашњава Павловић.
У оквиру такве политичке стратегије Кина је била изузетно успешна, тако да сада, америчка администрација, коју Ентони Блинкен најбоље осликава, мора да за неко време одложи стратегију агресије према Кини. Тиме је Кина, у одмеравању снага на дипломатској равни изашла као апсолутни победник, закључује он.
Подсећамо, Блинкен се у Пекингу састао са министром спољних послова Кине Ћин Гангом и чланом Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Кине задуженим за спољне послове Ванг Јием. Након шесточасовног разговора са Ћином, саопштено је да је потврђена сагласност да се наставе разговоре на високом нивоу. Међутим, није било назнака да је било које од најзахтевнијих питања близу решења.
Према речима Ванг Јиа, САД треба да поштују суверенитет Кине, односно принципа једне Кине, који је утврђен у три заједничка америчко-кинеска саопштења као и да се јасно залажу против независности Тајвана. Ванг је такође нагласио да Вашингтон треба да престане да распламсава теорију о такозваној „кинеској претњи“ и да престане да се меша у унутрашња питања Пекинга.
Поштовање кинеског суверенитета подвукао је и кинески председник Си Ђинпинг, који је, након састанка са Блинкеном истакао да будућност човечанства зависи од тога да ли ће Кина и САД успети да успоставе нормалну коезгистенцију.
„Кина уважава интересе САД и неће изазивати САД и покушавати да их замени. САД су, такође, дужне да уважавају Кину и да не наносе штету њеним законитим правима и интересима“, нагласио је Си.