Према изворима листа, амерички обавештајци су добили „довољно сигнала“ који указују да се припрема побуна, али нису знали природу планова Пригожина и конкретан тренутак њиховог спровођења. Током протекле две недеље, агенције су обавестиле Белу кућу, као и званичнике Стејт департмента, Пентагона и Конгреса о развоју догађаја.
Према писању Њујорк тајмса, амерички званичници су одлучили да не објаве те податке јер су се плашили да ће их Русија оптужити за планирање државног удара. Поред тога, примећује лист, они нису желели да помажу руским властима.
Америчка Бела кућа је раније саопштила да прати дешавања у Русији. Председник Џозеф Бајден је о њима разговарао са француским председником Емануелом Макроном, британским премијером Ришијем Сунаком и немачким канцеларом Олафом Шолцом.
У ноћи 24. јуна јединице групе "Вагнер" заузеле су штаб Јужног војног округа у Ростову на Дону. Евгеније Пригожин је оптужио оружане снаге Русија да су, наводно, извеле напад на кампове "Вагнера" - то су демантовали и Министарство одбране и ФСБ.
Против Пригожина је покренут кривични поступак за организовање оружане побуне. Касније је председник Белорусије Александар Лукашенко, у договору са председником Владимиром Путином, разговарао са Пригожином, након чега је Лукашенкова прес служба саопштила да је Пригожин прихватио његов предлог да се предузму кораци за деескалацију ситуације.
Како је објаснио прес-секретар председника Русије Дмитриј Песков, Пригожин ће отићи у Белорусију, а кривични поступак против њега биће обустављен.