Лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај написао је на Фејсбуку* да је предлог за смену Куртија данас од националног интереса, поновивши предлог за формирање заједничког фронта против Куртија.
„Колико је опасна и безнадежна ситуација, која ће се, нажалост, све више погоршавати, доказују и санкције ЕУ против Косова и упозорења САД да је Влада Косова на погрешном путу. Време је да делујемо и ујединимо све оне којима је Косово примарни интерес, било у опозиционим или чак већинским посланицима, и спроведемо предлог за разрешење ове владе“, навео је Харадинај.
„Репортери“ додаје да су бриселске мере приштинској влади саопштене већ у среду, 28. јуна, али да влада још није саопштила.
Како се наводи, привремено је обустављен рад у радним телима у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању, Приштина неће бити позивана на састанке на високом нивоу и биће обустављене посете страних званичника, а суспендована је из програма од 7,5 милијарди евра који финансира Европска унија.
Лидер ДСК Љумир Абдиџику је истакао да тзв. Косову никада није било горе на међународном плану него данас, под Куртијевом влашћу и да је ово последња прилика за „нови пут без Куртија и његове политике изолације“.
„Док ми пропуштамо 7,5 милијарди програма за дигитални развој, земље региона праве велике кораке...Косово никада није било горе на међународном плану него данас. Србија никада није имала већу подршку него сада“, наводи, између осталог, Абдиџику.
Потпредседница ДПК Вљора Читаку рекла је да је КиМ данас подељено изнутра и санкционисано од стране савезника као резултат Куртијеве владе.
„Али Косово не припада једној особи“, написала је Читаку на Фејсбуку*.
Према њеним речима, изгубљене новчане вредности су мање од штете нанете кредибилитету Приштине у међународној арени.
* Активности „Мета“ (друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм) забрањене су у Русији као екстремистичке