Инге се не сећа да је фотографија снимљена и деценијама није ни знала да постоји. Тада петогодишњакиња, она је са својом десетогодишњом сестром Рут побегла из свог дома у немачком Бреслауу, садашњем Вроцлаву у Пољској. Њихова мајка и млађа сестра остале су у Пољској и убијене су у Аушвицу, пише „Би-Би-Си“.
Тек кад је отишла у пензију, Инге је схватила да су она и Рут, која је умрла 2015. године, заувек овековечене као иконе Холокауста и Киндертранспорта, масовне евакуације јеврејске деце из нацистичке Немачке 1939. године. Наишла је на слику у „Never Again“, књизи историчара Мартина Гилберта.
„Било је то велико изненађење“, рекла је Инге, чије је девојачко презиме било Адамец.
„Ставио је у књигу слику „Три мале девојчице“ па сам му писала и рекла да смо живе. Људи кажу да изгледам као Ширли Темпл. Зашто се смејем? Погледајте Рут, била је јако погођена. Не знам ко је та трећа девојчица с лутком. Никада нисам сазнала ко је“, рекла је Инге.
Трећа девојчица
Девојчица с лутком била је десетогодишња Хана Кон, која је истим возом као и две сестре стигла са својим братом близанцем Хансом, касније названим Џералд, из Халеа у Немачкој. Попут Инге и Рут, Хана се није сећала фотографије која је снимљена, иако се сећала путовања и лутке. Умрла је 2018. године, али је проговорила о својим искуствима у интервјуу за Универзитет у Лондону.
„Сећам се да сам пролазила кроз Холандију и љубазних дама које су нам давале кифлице и лимунаду. Стигли смо на станицу „Ливерпул стрит“ возом из Харвица. Седишта су била тапацирана, нису била дрвена и била сам јако забринута да смо се грешком нашли у првој класи. Држала сам лутку коју сам звала Евелин“, испричала је она.
Хана је први пут сазнала за фотографију када ју је њен брат уочио на изложби у „Camden Library“ у Лондону поводом 50. годишњице Киндертранспорта. Њене кћерке близнакиње Деби и Хелен Сингер рекле су да је увек била врло знатижељна у вези са друге две девојчице.
„Кад год бисмо видели фотографију рекла бих: Питам се ко су друге две девојчице?“, рекла је Деби.
Затим су у јануару, више од 80 година након што је фотографија снимљена, њене кћерке откриле истину након што су наишле на „Би-Би-Сијев“ аудио-серијал.
„Био је Дан сећања на Холокауст и мој пријатељ ми је послао линк на вест на „Би-Би-Сијевој“ веб-страници“, рекла је Хелен и додала: „Помислила сам - Зашто ми шаље овај линк? Скроловала сам према доле и видела слику с мамом и именима друге две девојчице, Рут и Инге".
У априлу је Инге коначно срела Ханине кћерке у „Imperila War Museum“у Лондону, где је фотографија била изложена више од 20 година, како би сазнала више о њиховим породицамаи ономе што се догодило након што је снимљена.
„Инге је посебна особа у нашим животима“, рекла је Деби и додала: „Мислим да би мама била јако поносна на нас. Увек је причала о тим двема девојчицама и чињеница да смо их пронашли била би јој јако важна“, пренео је Индекс.