„Данас видимо потпуни крах свих правила и контекста. Зато не чуди што је ШОС принуђен да се још више фокусира не на економска питања, већ на проблеме безбедности и стабилности у региону. Чврсто бранећи принципе изградње праведног света за све државе без изузетка, Минск на различитим међународним платформама стално ради на тражењу компромисних решења”, поручио је белоруски лидер.
Лукашенко је оценио да је Минск спреман да сарађује са ШОС у борби против сајбер-напада и фејкова, укључујући размену технологија, вежбе и обуку стручњака.
Он је поручио да чланице организације могу да рачунају на Белорусију у контексту прехрамбене безбедности и нагласио да Минск подржава иницијативу стварања Развојне банке ШОС.
Белоруски лидер је нагласио да се Минск доследно залаже за повезивање формата ШОС, Евроазијске економске уније и БРИКС.
„Запад, држећи се доминације у бројним областима економије и финансија која му измиче, покушава да обузда развој земаља које му нису по вољи, уводећи против њих незаконите варварске санкције. Да би се томе ефикасно успротивили, Белорусија активно промовише идеју глобалног развоја. Доследно се залажемо како за формирање великог евроазијског партнерства са земљама са којима смо остварили блиске односе (Кина, Индија, Пакистан, Иран, наши партнери у Заједници Независних Држава), тако и за поштовање формата ШОС, Евроазијске економске уније и БРИКС у ширем контексту”, истакао је Лукашенко.
Према његовим речима, ШОС може да рачуна на Белорусију као једног од највећих произвођача хране и ђубрива.
Лукашенко је изразио увереност да ће се Белорусија као пуноправна чланица придружити ШОС у најскорије време.
Двадесет трећи самит лидера држава Шангајске организације за сарадњу (ШОС) отворен је у Њу Делхију и одржава се у онлајн режиму.
Седницом председава, а такође је отворио самит лидера организације премијер Индије Нарендра Моди.
ШОС је међународна организација основана 2001. године. Њене чланице су Индија, Казахстан, Кина, Киргистан, Русија, Таџикистан, Пакистан и Узбекистан. Земље посматрачи су Авганистан, Белорусија, Иран и Монголија, а партнерске земље – Азербејџан, Јерменија, Камбоџа, Непал, Турска и Шри Ланка.
На самиту ШОС-а у Душанбеу у септембру 2021. године покренута је процедура за пријем Ирана у организацију и додељивање статуса партнера у дијалогу Египту, Катару и Саудијској Арабији. Прошле године Белорусија је званично поднела захтев за улазак у ШОС као пуноправна чланица.