У Министарству наводе да је „ситуација са нормализацијом руских испорука хране и ђубрива на светска тржишта, како је то предвиђено Меморандумом Русије и УН, наставила да деградира“.
„У овим условима, очигледно је да нема основа за даљи наставак Црноморске иницијативе, која истиче 17. јула“, истиче Министарство.
У саопштењу се примећује је да „у исто време руска страна наставља да савесно и одговорно приступа својим обавезама као стране у споразуму, чини неопходне напоре у строгом складу са процедурама како би сви бродови који учествују у њему могли успешно заврше своју мисију и изађу из Црног мора до краја његовог важења“.
Наводи се да руководство УН ништа не говори о темама, као што су експлозија у цевоводу за транспорт амонијака Тољати-Одеса и испорукама руских минералних ђубрива најсиромашнијим земљама. Како се истиче у Министарству спољних послова Русије, на Западу јавно изјављуј да нема никаквих попуштања на тему антируских санкција, укључујући храну и ђубриво.
О прехрамбеном споразуму
Прехрамбени споразум, који су 22. јула 2022. потписали представници Русије, Турске, Украјине и УН, подразумева извоз украјинског жита, хране и ђубрива преко Црног мора из три луке. Координацијом саобраћаја бродова бави се Заједнички координациони центар у Истанбулу.
Пакет ових докумената предвиђа укидање ограничења на извоз руских пољопривредних производа и ђубрива на светска тржишта, а такође одређује алгоритам за безбедан излазак комерцијалних бродова из црноморских лука под контролом Украјине дуж посебно отворених хуманитарних поморских коридора.
Од 18. марта 2023. Русија је продужила важење споразума за 60 дана – до 18. маја, а Украјина инсистира да је уговор продужен за 120 дана.
Раније је председник Русије Владимир Путин изјавио да руска страна размишља о повлачењу из „прехрамбеног споразума“, поготово што Украјина користи коридоре за нападе дроновима.