„Наша организација чврсто је привржена формирању истински праведног и мултиполарног светског поретка – светског поретка заснованог на међународном праву, на опште признатим принципима сарадње суверених држава уз узајамно поштовање са централном координирајућом улогом Уједињених нација“, рекао је Путин.
Путин је додао да Русија подржава нацрт заједничке декларације, која одражава консолидовани приступ међународним питањима.
„Русија подржава нацрт Декларације из Њу Делхија, која поставља циљеве и задатке за даљи развој наше сарадње у целом свету, одражава консолидоване приступе актуелним међународним питањима“, рекао је председник Русије.
Према његовим речима, Русија се противи и наставиће да се супротставља санкцијама и ограничењима, а руски народ је консолидованији него икада раније.
„Русија се уверено супротставља и наставиће да се противи спољним притисцима, санкцијама и провокацијама, а у садашњој ситуацији наша земља наставља да се стабилно развија. Сада се против нас, у суштини, води хибридни рат, користе се невиђене по размерама нелегитимне антируске санкције. Желим да нагласим да се Русија уверено супротставља и да ће се супротстављати спољним притисцима, санкцијама и провокацијама“, истакао је Путин.
Како је навео, народ Русије је консолидованији него икада раније, а руски политички кругови и цело друштво јасно су показали јединство и високу одговорност за судбину отаџбине, ступајући као јединствени фронт против покушаја оружане побуне.
„Већ дуже време спољне снаге спроводе на нашим границама пројекат за стварање практично непријатељске државе, 'анти-Русије', од наше суседне државе Украјине. Украјина је осам година пумпана оружјем, одобравана је агресија на цивиле Донбаса и на све могуће начине је подстицана неонацистичка идеологија“, оценио је Путин.
Председник Русије такође је изразио захвалност лидерима земаља ШОС-а на подршци дејствима руског руководства током покушаја оружане побуне.
Путин је оценио да ШОС игра све већу улогу у међународним пословима и даје реалан допринос одржању мира и стабилности.
„Ово је посебно значајно у садашњим условима, када геополитичке противречности постају све акутније. Наставља се деградација међународног безбедносног система. Ризици нове глобалне економске и финансијске кризе расту у светлу неконтролисаног гомилања дугова у развијеним земљама, социјалног раслојавања и раста сиромаштва у целом свету, погоршања прехрамбене и еколошке безбедности“, рекао је Путин.
Он је навео да сви ови проблеми воде ка приметном повећању конфликтног потенцијала.
Самит лидера држава Шангајске организације за сарадњу (ШОС) одржава се у Њу Делхију у онлајн режиму.
ШОС је међународна организација основана 2001. године. Њене чланице су Индија, Казахстан, Кина, Киргистан, Русија, Таџикистан, Пакистан и Узбекистан. Земље посматрачи су Авганистан, Белорусија, Иран и Монголија, а партнерске земље – Азербејџан, Јерменија, Камбоџа, Непал, Турска и Шри Ланка.
На самиту ШОС-а у Душанбеу у септембру 2021. године покренута је процедура за пријем Ирана у организацију и додељивање статуса партнера у дијалогу Египту, Катару и Саудијској Арабији. Прошле године Белорусија је званично поднела захтев за улазак у ШОС као пуноправна чланица.