НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Вратио се Ел Нињо – да ли ће се обистинити предвиђања метеоролога

Феномен Ел Нињо је у току, објавила је Светска метеоролошка организација (СМО). Овај временски феномен, који изазива више глобалне температуре, требало би да траје до краја године и биће „барем умерене јачине“, са вероватноћом од 90 одсто тврди СМО.
Sputnik
Ел Нињо је феномен који се обично повезује с повећаном врућином широм света, као и сушом у неким деловима планете и обилним кишама у другим.
„Појава Ел Ниња увелико ће повећати вероватноћу рушења температурних рекорда и изазивања екстремнијих врућина у многим деловима света и у океану“, рекао је главни секретар СМО професор Петери Талас.

„Проглашење Ел Ниња сигнал је владама широм света да мобилишу припреме за ограничавање утицаја на здравље, екосистеме и привреду. Рана упозорења и антиципирајуће деловање екстремних временских догађаја повезаних са овим великим климатским феноменом од виталне су важности за спасавање живота и средстава за живот“, упозорио је он.

Од 2020. године свет је под утицајем изузетно дуге Ла Ниње, феномена супротног од Ел Ниња, која се завршила раније ове године. Уједињене нације су објавиле да је упркос деловању Ла Ниње протеклих осам година било најтоплије у историји. „Без тог временског феномена врућине су могле бити и горе“, наводи УН.
Вилфран Муфума-Окиа руководилац је регионалних служби за предвиђање климе при СМО. „Утицај догађаја Ел Нињо на глобалне температуре вероватно ће повећати глобалну температуру јер ће Ел Нињо додати антропогено загревање“, рекао је он.
Док ће у неким деловима планете изазвати јаке суше, у другима ће изазвати бујице и поплаве. УН је позвала владе широм света да се припреме за последице доласка Ел Ниња.

3. јул најтоплији дан у историји на глобалном нивоу

Протекли понедељак, 3. јул 2023, био је најтоплији дан откад постоје сателитска мерења, показују подаци америчког Националног центра за предвиђање природних појава. Просечна глобална температура достигла је 17.01°С надмашивши рекорд из августа 2016. од 16.92°С, објавили су светски медији.
Југ САД последњих недеља је захватила интензивна врућина због екстремних временских прилика. У деловима Кине наставио се дуготрајни топлотни талас с температурама изнад 35°С. Северна Африка забележила је температуре близу 50°С, а на Блиском истоку хиљаде људи пати од неуобичајене врућине. Чак су и на Антарктику забележене ненормално високе температуре.

Како настаје Ел Нињо?

Ел Нињо се рађа из топлијих вода источног Пацифика, у близини обале Јужне Америке, и често је праћен успоравањем или заокретом источних ветрова у два појаса око Земље између суптропског и екваторијалног подручја високог притиска, у којем преовладавају ветрови са источном компонентом.
„Били смо сведоци последњег Ел Ниња 2016. године и тада смо забележили најтоплије лето до тада“, објашњавају из Националне агенције за океане и атмосферу (НОАА).
НОАА проглашава долазак Ел Ниња када се океанске температуре у источном и екваторијалном Пацифику повисе за 0,5 степени по Целзијусу више од нормале у односу на претходни месец и трају или се очекује да ће се наставити у идућих пет тромесечних раздобља. Аустралијска канцеларија за метеорологију (БОМ) има другачије критеријуме, тј. главна подручја источног Пацифика морају бити за 0,8 степени топлија од просека.

„Хладнија сестра“

Два временска феномена су део природне осцилације подстакнуте температурама океана и ветровима на Пацифику, која се пребацује између Ел Ниња, његове хладније сестре Ла Ниње и неутралних услова. Последње три године забележен је низ необичних последица Ла Ниње.
За време трајања Ел Ниња ветрови који дувају према западу, дуж екватора, успоравају и топла површинска вода Пацифика се враћа натраг на исток гушећи хладније воде и стварајући топлије температуре површине океана.
У годинама Ла Ниње ветрови од истока до запада Пацифика су јачи и гурају топле површинске воде на запад те повлаче дубљу, хладнију воду на истоку. НОАА сматра да постоји 56 одсто шансе да ће Ел Нињо достићи врхунац у снази током зиме на северној хемисфери и да ће подићи површинску температуру источног Пацифика за најмање 1,5 степени.

Велики раст температура

Према предвиђањима, планету чека изузетно висок раст температура, а судећи по подацима прикупљеним кроз историју, све то сигнализира да се очекује изузетно снажан Ел Нињо.
Олује и значајно хладније време могли би да захватити југ САД, а будући да се очекује да Ел Нињо има снажан утицај на надолазеће зимске сезоне, такође је могуће да ће утицати на обрасце падања снега. На северу Сједињених Америчких Држава обично има мање снежних падавина током зима када делује Ел Нињо, али више падавина могло би да захвати централне и јужне делове САД и исток.
У Европи се највећи утицај очекује над централним делом и на југозападу. Мање падавина могло би бити изнад југоисточне Европе и Скандинавије, пренео је Индекс.
ДРУШТВО
Хималајски глечери могли би да изгубе 80 одсто леда до 2100. године
Коментар