Иако је на синоћ одржаном вишесатном састанку таква платформа била готово усаглашена, до обрта је дошло након захтева председника Бошњачке странке (БС) Ервина Ибрахимовића да буде потпредседник Владе са надлежношћу за спољну политику и безбедност. Пошто је то био накнадни захтев, имајући у виду да је све практично било начелно договорено, то је изазвало револт Алексе Бечића (Демократска Црна Гора) и Спајића уз жестоку полемику између Ибрахимовића и челника Демократа. Састанак је тако завршен без било каквог договора, наводи РТЦГ.
Састав владе начелно био усаглашен
Претходно је начелно усаглашено да безбедносни сектор државе припадне кадровима Демократске Црне Горе.
Према сазнањима РТЦГ, челник ПЕС-а Милојко Спајић већ двадесетак дана води интензивне разговоре са лидером Демократа Алексом Бечићем и лидерима мањинских партија о формирању нове владе. У преговорима учествују коалиција Албански форум, Албанска алијанса, Хрватска грађанска иницијатива и Бошњачка странка.
Било је разговора и са представницима СНП-а и још једног броја политичких субјеката, сазнаје РТЦГ. Спајић је разговарао и са представницима коалиције „За будућност Црне Горе“.
Извори блиски преговарачима кажу да је након бројних разговора које је челник ПЕС-а обавио појединачно са представницима тих политичких субјеката, те компромиса и уступака који су направљени, на синоћ одржаном вишесатном заједничком састанку констатовано да Спајић треба да буде мандатар за састав 44. Владе.
Не зна се да ли ће "За будућност Црне Горе" у владу
Том састанку нису присуствовали представници коалиције ЗБЦГ и још није познато да ли ће они бити део нове владе.
Након што су на састанку сви учесници закључили да би Спајић требало да буде мандатар, а Бечић председник Скупштине Црне Горе, уз сагласност да три потпредседничка места у Скупштини и председници одбора буду накнадно договорени, Спајић је представио коначну структуру Владе и расподелу ресора.
Највећи уступак би у математичкој равни направила Европа сад јер би имала значајно мање процентуално учешће у влади од оног које има у броју посланика потенцијалне нове парламентарне већине. На изборима су освојили 24 посланичка места.
За Демократе је мандатар определио четири министарства односно готово исти проценат учешћа у влади као што имају процентуално учешће посланика у потенцијалној парламентарној већини. Они су на изборима као део коалиције добили седам посланичких места. По предлогу Спајића, Демократе би највећим делом управљале безбедносним сектором.
Мањинама осам министарстава и два потпредседничка места
Уступак Европе сад би ишао на конто мањинских партија јер би оне сагласно коначној структури владе коју је саопштио Спајић са укупно десет посланика имале осам министарстава и два потпредседничка места. Односно, близу 40 одсто министарстава у влади и убедљиво највећи број ресора у модерној политичкој историји.
Највећи део би ишао Бошњачкој странци која би имала чак пет министарстава и потпредседника Владе. У коначној структури владе Спајић је сагласно програмским приоритетима партија у досадашњем раду и кампањи предложио да потпредседник за спољну политику и европске послове буде из БС-а, потпредседник за економски систем из Европе сад, потпредседник за политички систем и безбедност из Демократа, а потпредседник за регионални развој из албанских националних партија.
Такође, правећи уступак да поред потпредседничког места за спољне и европске послове истовремено једини води и велико министарство, Спајић је на крају прихватио да лидер Бошњачке странке уједно буде и министар спољних послова.
Бошњаци траже више
Након толико уступака очекивало се да се договор означи коначним. Међутим, иако су Демократе, као и албанске и хрватске националне партије, иако не у потпуности задовољни, готово прихватиле коначну верзију потенцијалног мандатара, обрт се десио када је затражена пауза након које је стигао нови захтев да лидер БС-а Ервин Ибрахимовић поред тога што би био потпредседник владе за спољне и европске послове и министар спољних послова, буде и потпредседник владе за унутрашњу политику, политички систем и безбедност, да води комисију за политички систем и координира безбедносним сектором.
Уз тај захтев БС-а да се Демократама одузме место потпредседника за унутрашњу политику, политички систем и безбедност, проблематизоване су накнадно и напрасно још неке министарске позиције које су у коначној верзији делегиране Демократама односно Европи сад. Поменути накнадни захтеви након што је све практично било договорено, изазвали су револт Бечића и Спајића, после чега је уз оштру полемику Бечића и Ибрахимовића састанак без било каквог договора завршен.
Ђељошај: Мањине не условљавају формирање нове црногорске владе
Лидер Албанског форума Ник Ђељошај рекао је да су неистинити и злонамјерни наводи да представници мањинских партија условљавају формирање нове црногорске владе.
Преговори око формирање владе иду добро и 90 одсто ствари је договорено, саопштио је лидер Албанског форума, предсједник Албанске алтернативе Ђељошај.
Казао је да су неистинити и злонамјерни наводи да представници мањинских партија условљавају формирање Владе.
„Разговори око владе иду добро, начелни принципи и програм су скоро па договорени и због тога молим све да се суздржавају од пласирања дезинформација којима се настоји удаљити Спајић од постизања договора. Процентуално, 90 одсто ствари је договорено. Настављамо разговоре и ширимо партнерства“, саопштио је Ђељошај.
Истакао је да на синоћњем састанку „није било никаквих свађа“.
„Састанак је прошао конструктивно уз размјену мишљења и анализирање принципа на којима влада треба да буде постављена“, навео је Ђељошај.
Рекао је да је лидер Покрета Европа сад Милојко Спајић добио „начелну подршку свих“ да састави владу која би „имала подршку 41 посланика (ПЕС, Демократе и мањинске партије), уз могућност и одлучност да се та подршка прошири у наредним данима“.