СРБИЈА

Амерички конгресмен: Комитет забринут што још није формирана Заједница српских општина

Председавајући Комитетом за спољне послове Представничког дома у Вашингтону конгресмен Томас Кин поручио је данас да је Комитет забринут што на тзв. Косову још није формирана Заједница српских општина.
Sputnik
Кин је на седници посвећеној Западном Балкану указао да су САД већ три деценије инвестицијама допринеле напретку региона ка евроатланстким интеграцијама, додајући, међутим, да брине раст руског и кинеског утицаја, због чега су потребне одговарајуће мере.
Нагласио је да су два кључна стуба очувања стабилности региона – нормализација односа Косова и Србије и заштита мултиетничког и јединственог карактера БиХ.

Тзв. косовска полиција мора да се повуче са севера

Кин је указао да ЕУ има важну улогу у стабилизацији региона, али и додао да су напори Уније компликовани, због принципа доношења одлука консензусом, као и чињенице да пет чланица није признало тзв. Косово.
„Због тога САД морају имати водећу улогу на Западном Балкану“, нагласио је Кин.
Он је подвукао да нема важнијег питања у региону од нормализације односа тзв. Косова и Србије.
„Насилни протести на северу Косова претили су да угрозе стабилност целог региона. Косовски премијер Аљбин Курти предузео је некоординисане акције, делујући дестабилишуће. Али, насилно понашање српских демонстраната, који су повредили припаднике Кфора, морају исто тако бити осуђени, као и директна и индиректна улога Београда“, нагласио је Кин.
Конгресмен је подвукао да специјалне снаге тзв. косовске полиције морају бити повучене из општина са српском већином.
Апеловао је на америчке власти да утичу како би косовски Срби учествовали на новим изборима на северу покрајине.

Жаљење што се не примењује Вашингтонски споразум

Уједно је изразио забринутост Комитета због тога што још није формирана Заједница српских општина.
„Уколико се Косово буде ангажовало на деескалацији, САД ће извршити исти притисак на Београд, као и онај који сада врши на Приштину, како би извршио своје обавезе, посебно везано за чланство Косова у међународним организацијама“, објаснио је Кин.
Конгресмен је изразио жаљење што се не примењује Вашингтонски споразум о економској сарадњи, који је, како је нагласио, могао да допринесе напретку и на политичком пољу.
Кин је подвукао да је за САД тзв. Косово важан партнер, али и да је Србија кључни партнер у региону.
Међутим, констатовао је да се Србија није придружила санкцијама против Русије, али је изразио захвалност подршци Украјини у УН и на пријему бројних украјинских избеглица.
Указао је да расту тензије и у другим деловима региона, посебно помињући Милорада Додика, оптуживши га да минира Дејтонски споразум.
„Потребно је више санкција, одмах“, рекао је конгресмен Кин.
По питању Црне Горе, казао је да САД чекају нову владу, од које имају велика очекивања, посебно у борби против организованог криминала.
СРБИЈА
Ескобар представио извештај у Конгресу: Позив Србији и Косову да испуне договоре, кључна обавеза ЗСО
Коментар