„Језгро сваког споразума ће за Украјинце бити способност да се бране и обуздају агресију. За то ће им бити потребна борбена моћ и ми на то и фокусирамо нашу пажњу“, рекао је он на прес конференцији у Пентагону говорећи о резултатима седнице многостране контакт групе коју је основао Запад за координацију испорука оружја Кијеву.
Додао је да ће око тога бити формиран билатерални споразум и да ће тај посао Запад морати да заједно обави, а не једна држава. Детаље није истакао, али је потврдио да Вашингтон већ сарађује са Кијевом поводом таквих, наводних, гаранција безбедности.
Према његови речима, Запад покушава да ојача Оружане снаге Украјине у блиској будућности, као и да им обезбеди потенцијал за самоодбрану и обуздавање агресије.
„У неким случајевима, пошто смо уложили капитал у нешто што још увек треба да се произведе, значи да се то материјализује после неколико месеци или у неким случајевима годину дана. Међутим, то ће допринети стварању потенцијала који ће Украјини бити потребан у будућности“, додао је амерички министар, али није открио детаље.
Земље НАТО-а одобриле су 11. јула вишегодишњи пакет подршке Украјини, који се састоји од три тачке: план помоћи за постизање компатибилности украјинских Оружаних снага са стандардима НАТО-а, стварање Савета НАТО-Украјина и потврда права Украјине да се придружи Северноатлантском савезу, без претходног спровођења акционог плана за постизање чланства.
Истовремено, није назначен временски оквир за улазак Украјине у блок, на чему је Кијев инсистирао. Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је, напротив, рекао да је за Украјину „сада најважније да опстане као суверена држава у Европи, иначе разговор о чланству у НАТО уопште неће имати смисла“.