Како преноси портал Дифенс, фискални закон о националној одбрани из 2024, о коме би у Сенату требало да започне расправа ове недеље, омогућава Приштини да учествује у војним вежбама под вођством САД ради повећања интероперабилности са НАТО снагама, што значи да би тзв. Косово учествовало на мултилатералним војним вежбама са чланицама НАТО-а и Партнерства за мир (ПФП), чија је учесница и Србија.
Дифенс наводи да, као учесница ПФП-а, Србија редовно учествује на вежбама ''Платинасти вук'' са САД и НАТО савезницама.
Додаје се да Комитет за оружане снаге Сената ''подржава проширење сарадње у области сајбер безбедности са косовским оружаним снагама'' и налаже министру одбране Лојду Остину да обавести Конгрес о напорима да се то учини до краја године.
Напори за продубљивање војних веза између САД и самопроглашеног Косова долазе у тренутку када Бајденова администрација и бројни посланици покушавају да ублаже погоршане односе Приштине са Београдом усред растућих тензија између албанске и српске заједнице на сверу КиМ.
Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар јуче је, представљајући пред Спољнополитичким одбором Конгреса свој извештај о ситуацији на Западном Балкан, истакао да би неуспех Приштине да смањи тензије са Београдом утицао на настојање Приштине да се придружи НАТО-у и ЕУ.
''Наш јединствени захтев је био да Косово не покушава силом да инсталира градоначелнике тамо где су се дешавали протести. У међувремену, били смо веома оштри према Србији'', рекао је Ескобар и додао да су САД ''добиле обећање'' од Србије да се неће противити новим изборима у четири општине на северу КиМ, као и да ће ''бити последица по Србију ако се томе супротставе''.