Патријарх српски апел за ослобађање митрополита Павла упутио је поглаварима свих православних цркава, поглавару Римокатоличке цркве папи Фрањи, надбискупу кентерберијском Јустину Велблију, председнику Бискупске конференције ЕУ Рајнхарду Марксу, генералном секретару УН Антонију Гутерешу високом комесару Организације уједињених нација за људска права Вокеру Турку, Светском савету цркава, Конференцији европских цркава, организацијама за заштиту људских права Амнести интернешнал и Фридом хаус. Порфирије је навео да би митрополит Павле требало да буде пуштен на слободу „како би наставио своју јеванђељску мисију која може само добро донети странама у сукобу, а поготову народу Украјине“.
У писму поглавара СПЦ, поред осталог, стоји да је „у временима великих, тешких и опасних историјских промена, какво је очигледно и данашње, обавеза сваког правдољубовог човека да, без обзира на то које је вере, нације, ког идеолошког или политичког опредељења, укаже на неправде које се чине према појединцима и њиховим елементарним људским правима“, наводи се на сајту СПЦ.
„Такав пример је данас свакако његово висококпреосвештенство митрополит вишгородски и чернобилски господин Павле, кога је украјински суд сместио у затвор. Личностима и установама које познају стање у свету свакако је јасно да односна судска одлука не може бити и није заснована на било ком закону који важи у иоле правно уређеним државама“, навео је Порфирије.
Он је додао да је та одлука, са једне стране, „плод тешке атмосфере у Украјини која гори у ратном пожару“, а са друге плод намере актуелних власти да освоје Кијево-печерску лавру, једну од најзначајнијих светиња православног света у целини.
„Патријарх српски Порфирије овим угледним верским поглаварима и предводницима значајних светских установа са своје стране, са болом и горчином, износи став да митрополит вишгородски и чернобилски Павле, који је увек позивао на мир, престанак сукоба и проналажење решења дијалогом, не може бити осуђен и утамничен због на пример политичких уверења или због вербалног деликта, наравно ни због деликта мишљења. Митрополит Павле је затворен, а то је еклатантан пример кршења људских права, због онога што он јесте, због његовог личног и верског идентитета. Затворен је зато што је православни јерарх, веран својој Украјинској православној цркви и васељенском православљу. Као такав он је непоколебиви чувар манастира чији је игуман и сходно томе непремостива препрека да заузимање Кијево-печерске лавре од стране неке друге структуре, макар била цркволика, добије привид легалности и легитимности“, наводи се у саопштењу СПЦ.