Добитник „Златног торња“ за најбољи филм у Главном такмичарском програму фестивала је остварење „Црвено небо“ Кристијана Пецолда, који је 2021. године добио награду „Александар Лифка“ за изузетан допринос европској кинематографији.
Пецолд је веома срећан
У име екипе филма, видео поруком се обратио глумац Лангстон Уибел, који је ове године био гост Палића:
„Управо сам разговарао са Кристијаном Пецолдом, који је у Америци и промовише наш филм. Веома је срећан. Хвала вам на гостопримству. Желим вам предивно вече и попијте једно пиће за мене. Видимо се ускоро!“.
Награду је у име Кристијана Пецолда примио Николај Никитин, селектор Главног такмичарског програма, суграђанин овогодишњег лауреата из Берлина, који је освојио и ФИПРЕСЦИ награду за најбољи филм.
Међународни жири Главног такмичарског програма доделио је специјална признања филмовима „Нула калорија“ редитељке Џесике Хауснер и „Заробљен“ редитеља Василиса Кацуписа, који језахвалио жирију на награди.
Василис Кацупис
© Фото : Дамир Вујковић
Шта то не ваља са светом
Редитељ Адам Часи, добитникнаграде „Палићки торањ“ за најбољу режију, за филм „Три хиљаде нумерисаних делова“, видео поруком је захвалио на награди жирију, фестивалу који је филм уврстио у програм, као и екипи филма ромске националности.
Часи је искористио прилику и да пошаље поруку присутнима:
„Често се питамо шта то не ваља са светом и зашто су ствари кренуле погрешним током. Зашто постоји толико социјалне неправде, дискриминације? Зашто постоје ратови, и ко је за то крив?Утешна мисао би била да су за то криви зли људи са својим злим разлозима. Али нажалост, нису зли људи криви већ ми, који то радимо нама самима. Не зли људи,богови или судбина, већ ми. Док не схватимо да водимо егоцентричне, ушушкане животе, ништа се неће променити. Мислим да то наш филм покушава да каже на тему расизма. Треба да почнемо признањем кривице. То је кључни корак“.
Међународни жири програма „Паралеле и судари“ је доделио посебно признање филму „Хладан попут мермера“ Асифа Рустамова, док јенајбољимфилмом прогласио остварење „Живи светац“ редитељке Тинатин Кајришвили. Редитељи ових остварења лично су примили награде.
Асиф Рустамов
© Фото : Дамир Вујковић
Палић метропола европског филма
Фестивал је затворио његов директор Радослав Зеленовић:
„У овој згради, пре 31 годину, група ентузијаста решила је да направи међународни филмски фестивал. Наш фестивал постоји већ 30 година, а последњих 20 је фестивал европског филма. Има овде доста сведока који знају како је на почетку било тешко, колико је било неспоразума и несхватања. Срећом, нисмо одустали. Данас смо у најбољим годинама. Посебно ми је драго што смо, свих ових година, успели да Суботицу и Палић направимо метрополом европског филма, макар и на седам дана. Дођите нам опет, бићете нам увек драги гости“.
Овогодишње, 30. издање Фестивала европског филма Палић, одржано је од 15. до 21. јула на Палићу и у Суботици, у организацији Отвореног универзитета Суботица.
У званичном програму фестивала на Летњој позорници, у биоскопу „Абазија“ на Палићу, као и биоскопима „Еуросинема“и „Александар Лифка“у Суботици, приказано је више од 100 филмова у 11 селекција и програма.
Поред богатог филмског програма, публика је могла да ужива у бројним динамичним пратећим садржајима – концертима, изложбама, промоцијама, радионицама, панел дискусијама и стручним предавањима.
Николај Никитин, Павле Вучковић и Мирослав Могоровић
© Фото : Дамир Вујковић