Председник Србије је током дводневне посете РС са њеним челницима разговарао о најважнијим питањима за Србе с обе стране Дрине, положио венац на спомен обележје на Петровачкој цести где је 7. августа хрватска авијација бомбардовала колону српских избеглица у акцији „Олуја“. Њом је протерано више од 220.000 Срба из својих домова у Хрватској чему је посвећен и Дан сећања у Приједору. Пре тога Вучић је у Бањалуци учествовао у раду Савета за сарадњу Србије и Републике Српске.
„Никада као јуче и данас није тако отворено речено да Србија неће пустити РС на милост и немилост и страним протекторима и Бошњацима који тако жестоко атакују на све што је српско. Такође, Вучић је послао снажну поруку и врло храбро рекао да Србија и он лично не признају америчке санкције које је најмоћнија земља света увела политичким лидерима Републике Српске“, казао је Козомара за Спутњик.
По његовом мишљењу, више нема никакве сумње у то да Вучић и Додик снажно заједно вуку РС и Србију путем напретка и да су и другима, пре свега Бошњацима и Хрватима, врата широм отворена ако хоће да се прикључе.
Аналитичар из Бањалуке посебно подвлачи да је потврђено опредељење да заједнички буду настављени радови на пројектима које Србија финансира у РС – хидроелектерана Бук Бијела на Дрини и аеродром у Требињу. Он подсећа да већ увелико трају радови на аутопуту Рача-Бијељина.
Козомара посебно истиче то што је Вучић као никада до сада показао чврсту опредељеност да Србија помаже РС и да у свим међународним односима и контактима стоји иза онога што је Српска добила Дејтонским мировним споразумом.
„Такође је врло значајно да је то први председник Србије који је посетио Петровачку цесту и положио венце на месту на коме су хрватски авиони злочиначки побили четворо деце и шест цивила“, истакао је Козомара.
Он је значајним оценио и то што се Вучић обратио и политичком Сарајеву.
„Поруке које су данас упућене Бошњацима из Бањалуке су такође недвосмислене и јасне. Вучић их је отоврено први пут замолио да поштују и они територијални интегритет Србије, да у међународним институцијама амбасадори БиХ који су бошњачке националности не гласају против територијалног интегритета Србије, односно да не гласају за пријем Косова у те међународне институције“, навео је Козомара.